Eller Nasıl Beyazlar?

Kişiliğimizi yansıtan, kimi zaman vücut dilimizle bütünleşen ellerimiz nasıl beyazlar? Hepimiz bakımlı ve kibar gözüken ellere sahip olmak isteriz. El konusunu neden bu kadar önemli? Özellikle arkadaşlık ve sevgililik ilişkilerimizde karşı tarafın ellerine özen gösterip bizim ellerimize de önem verdiğini anladığımız süreçte bakımlı olma ihtiyacı hissederiz. Özellikle kadınlarımız bu konuda oldukça titiz olsalar da günümüzde erkeklerimiz de el bakımına dikkat etmeye başlamıştır.

Bembeyaz pamuk gibi eller herkesin hayalidir. Biz kadınlar ellerimiz hakkında tüm trendleri takip ederken tırnaklardan, el bakımına kadar her şeyi merak edip uygulamaya çalışıyoruz. Peki evde uygulayabileceğiniz, elinizin altındaki malzemelerle hazırlayacağınız bu basit ve doğal yöntemleri deneyerek bembeyaz ellere sahip olmak istemez misiniz?

1- Pirinç Unu

 Bir yemek kaşığı pirinç ununu elleriniz kuruyken güzelce iki elinizde dağıtın. Elinizin her yerine eşit şekilde yaydığınızdan emin olduktan sonra 40 dakika bir saat kadar kadar bekletip yıkayabirsiniz. Bu tarifi haftada iki kez tekrarlayabilirsiniz. Pirinç unu içeriğinde kimyasal bulundurmadığı için bu yöntem genellikle alerjik reaksiyonlara yol açmaz fakat aksi durumlarda elinizi yıkamanız halinde can sıkıcı bir sonuçla karşılaşmayacağınızı söyleyebiliriz.

2- Pirinç Unu ve Yoğurt

Pirinç unu ve yoğurt ile yaptığımız işlemi maske olarak uygulamak isterseniz bu maske tarifi sizler için hem pratik hem doğal. 2 Yemek kaşığı yoğurdun içerisine 1 tatlı kaşığı pirinç ununu ekleyerek bulamaç haline gelene kadar karıştırın. Daha sonra ister elinizle ister bir fırça yardımı ile elinizin her yerine güzelce sürün. 40 dakika ile bir saat arasında beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Elinizdeki yumuşaklık ve parlaklığı ilk uygulamadan itibaren hissedeceksiniz. Pirinç unu ve yoğurt sizler için vazgeçilmez bir beyazlatıcı olacak.

3- Elma Sirkesi

  Özellikle ellerinin üzerinde lekeler olan insanların tercih etmesi gereken beyazlatıcı etkisi ile ellerinizi yumuşatıp bakımlı gösterecek diğer yöntemlerden biri olan elma sirkesi muhteşem bir beyazlatıcıdır. Bu tarif için öncelikle bir çay bardağının üçte biri kadar suyun içerisine 4 yemek kaşığı elma sirkesini dökün, iyice karıştırın. Tabi ki ellerimizi sirkeli su ile yıkamayacağız. Birkağıthavluyu elimizin üzerine yerleştirdikten sonra sirkeli suyumuzdan üzerine döküp kağıt maske oluşturuyoruz. Yarım saat beklettikten sonra ellerinizi yıkayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise sirkeli suyu döktüğünüzde elinizde herhangi bir karıncalanma, yanma hissederseniz hemen ellerinizi güzelce saf su ile arındırın. Sirkenin asidik yapısından dolayı bu karışımı elinizde olması gerektiğinden daha fazla bekletmeyin ve herhangi bir alerjik reaksiyona sebebiyet verirse bir uzmana danışmadan kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

4- Pudra Şekeri

 Şeker vücudumuza içeriden alındığında oldukça zararlıdır fakat deri üzerinden alındığında cilt için oldukça yararlıdır. Şekerin beyazlatıcı ve lekeleri azaltıcı bir özelliği olduğunu hepimiz biliyoruz. Aynı şekilde pudra şekeri ile yapacağımız bu uygulama ile hem yumuşacık hem de oldukça sağlıklı ellere sahip olacaksınız. Öncelikle yeterli miktarda pudra şekerini ellerinizin üzerine serpiştirin. Daha sonra serpiştirmiş olduğunuz pudra şekerini ufak daireler çizerek çok fazla bastırmadan masaj yaparak uygulayın. Bu işlem aslında elleriniz için bir peeling olacaktır. Şekerin pürüzlü yapısı elinizdeki ölü deriden arınmanızı ve bebeksi yumuşaklıkta ellere sahip olmanızı sağlar. Bu işlemi yaparken ellerinizin kuru olmasına dikkat edin ortalama 35-40 dakika beklettikten sonra yıkayın. Aradaki farkı hemen hissedeceksiniz.

5- Beyaz Un

 Bildiğimiz hamur işlerinde kullandığımız beyaz unun marifetleri saymakla bitmez. Kuvvetli bir beyazlatıcı olan beyaz un hem zararsız hemde sağlıklıdır. Pudra şekeri uygulamasında olduğu gibi aynı şekilde uygulanan beyaz unu kuru ellerinize serpip güzelce ovaladıktan sonra 30 dakika bekleyin. Daha sonra durulayabilirsiniz. Bu uygulamada sizler için hem doğal hemde pratik bir beyazlama yöntemi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir