El ve Ayak Bakımı

El ve ayakların bakımı aslında sanılandan çok daha fazla önemlidir. Gün içinde birçok yere değdirdiğimiz ve farkında olmadan mikropların yuvası haline gelen ellerimiz bakım ister. Bu bakımlar görünüşe katkıdan daha çok hijyeni yanında da sağlığı getirir. Sadece görünüş için değil sağlık için de el ve ayak bakımının bir ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. El için temizlik denildi fakat sürekli suyla temas eden ellerin daha fazla yıprandığı ve çatlamaya yüz tuttuğu unutulmamalıdır.

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

El ve ayak bakımı için ideal zaman sıcak bir banyo sonrasıdır. Bütün etler yumuşamış olacak ve cilt her türlü yeniliğe kendini açmış olacaktır. Ayrıca gözeneklerin derinlemesine açıldığı bu anda bakım yapmak işleri olduğundan da kolay bir hale getirecektir. Manikür ve pedikür imkan varsa ihmal edilmemelidir, çünkü bu işlemler sırasında el ve ayak bakımı yeterince sağlanmış olur. Ancak bu iki işlem de yapılmıyorsa başka türlü bakımların yapılması şart olacaktır.

Ellere ve ayaklara sürekli bir şekilde krem sürümü sağlanmalıdır. Bu işlem her iki uzvun da nemli kalmasını sağlar ve çatlak oluşumunu engeller. Aksi takdirde ellerde soğuktan ya da kuruluktan oluşan çatlaklar can yakar ve kötü bir görünüme sebep olur. El ve ayakların bakımı sırasında tırnak temizliği düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Tırnak arasında en çok biriken kirler farkında olmadan bazı hastalıklara yol açabilir. El ve ayaklara düzenli olarak masaj yapılmalıdır. Bu masaj vücudun kan basıncını düzenlemekle birlikte kişilerdeki stresi de azaltır. Lavanta yağı kullanarak yapılan masajlarda el ve ayaklara daha derinlemesine masaj yapılmış olur. Eğer topuğun sert olduğu düşünülüyorsa bir törpü yardımıyla hafifletilmeli ardından vazelinle yumuşatılmalıdır. Düzenli vazelin kullanımında topuklar yumuşacık olacaktır. Ayakta oluşabilecek mantar hastalığını engellemek için yıkandıktan sonra ayaklar ıslak bırakılmamalıdır. Ayaklarda kalan su kalıntıları mantara davetiye çıkarmaktadır. Topuklu ayakkabı düzenli kullanılmamalıdır. Sürekli topuklu ayakkabı kullanım sonucunda ayaktaki kan dolaşımı artık yavaşlar. Ayaklarda ağrı başlar ve yıllar süren bu durum sonucu ayak şeklinde deforme olabilir. Eğer ayakta nasır varsa kulaktan doğma bir bilgi kullanılmamalı, mutlaka bir doktora gidilmelidir.

Akşamları ayak tuzlu suda bekletilirse ayak derisindeki ölü deriler kaybolur. Soğuk havalarda kalın yün çoraplar tercih edilmeli ve ayakların daima yumuşak olması sağlanmalıdır. Cildin bakımı sağlandığı halde bazı aksilikler yaşanıyorsa E vitamini eksiği bulunabilir. Bu vitamin eczanelerde toz biçiminde alınıp masaj yapılan yağ ya da suya konularak destek sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir