Duş Jeli Nasıl Seçilir?

Günümüzde, banyoda sabun yerine duş jelleri daha çok kullanılır. Piyasada ise birbirinden farklı türlere sahip duş jelleri bulunur. Tabii bu noktada seçim yapmak zor olabilir. Son zamanlarda ise kimyasal içerikli kozmetik ürünlerinin yerine bitkisel ürünler öne çıktığı için, öncelikle buna dikkat edebilirsiniz. Kimyasal içerikli ürünler, sağlığa zarar verdiği için; özellikle bitkisel içerikli ürünlerin kullanılması önerilir. Duş jelleri, daha kaygan yapıya sahip olması ve hoş kokusu ile daha cezbedici gelir ve bu yüzden tercih edilir. Vücudu tüm kirden arındırmasının yanı sıra, vücuda ışıltı ve nemlendirme etkisi de katar.

Bu nedenle duş jeli nasıl seçilir adımlarında, bu noktalara dikkat etmeniz gerekir. Duş jeli, vücudunuzu tüm kirden arındıracak bir etkiye sahip olmalı ayrıca, içeriğinde bulunan maddeler ile cildinizi kurutmadan, nemlendirme etkisi sağlamalıdır.

Duş Jeli Seçimi Nasıl Olmalı?

Öncelikle kişisel ya da herhangi bir temizlik ürününde, içeriğine dikkat etmeniz gerekir. Kimyasal içerikli maddeler yoğun olan ürünleri tercih etmeniz önerilmez. Duş jeli, vücudunuz ile direk temas edeceği için, içeriği ve cildinize uyum sağlaması önem taşır.

Duş jeli nasıl seçilir, dikkat edilmesi gerekilen noktalar şöyledir:

  • Sizin için doğru duş jelini seçimi: Duş jellerinin farklı özellikleri, kokuları, faydaları ve zararları olan türleri bulunur. Bu nedenle, kendinize göre en uygun olanı seçebilirsiniz.
  • Beğendiğiniz bir kokuyu tercih edin. Vücudunuzu rahatlatmak adına, böylece harika bir seçim yapmış olursunuz. Limon, portakal, salatalık, nane, narenciye gibi kokular; serin ferahlatıcı etki oluşturur. Papatya, lavanta, gül kokusu da rahatlatıcı etkiye sahiptir. Kakao yağı, vanilya, meyve kokuları ise tatlı olduğu gibi etkili kokar.
  • Cilt tipinizi uyumlu olması: Farklı cilt tipleri farklı ihtiyaçlara sahip olur. Bu yüzden, ihtiyaçlarınıza uyan bir ürün almanız gerekir. Normal cilt tipine sahipseniz, her türlü ürünü kullanabilirsiniz. Ama kuru ve yağlı bir cilt tipiniz varsa, cildinize uyumlu bir duş jeli tercih etmeli ve vücut nem dengenizi sağlamanız gerekir.
  • Alerji ve cilt hassasiyeti: Sabunlarda kızarıklık ve tahrişler yaşıyorsanız, bu durumu duş jellerinde de yaşayabilirsiniz. Bazı ciltler hassas olduğundan, çabuk tepki verir. Bunun için; parfüm içermeyen, köpürmeyi sağlayan sodyum sülfat içermeyen, bir duş jeli kullanmanız önerilir.Kimyasal içerikli ürünler yerine, bitkisel ürünler kullanmanız önerilir.
  • Eksfoliye edici bir duş jeli tercih edebilirsiniz. Böylece ölü derileri arındırarak cildinizin yumuşak ve esnek olmasını sağlayabilirsiniz. Doğal içerikli formüller bunun için yeterli olacaktır.

Duş jeli nasıl seçilir; piyasada yer alan kimyasal içerikli ürünleri kullanmak yerine, sağlıklı bir ürün elde etmek için, kendi ürününüzü kendiniz yapabilirsiniz.Böylece bitkisel içerikli bir ürün elde edebilirsiniz. Kokular ve uçucu yağlar ile yapılan tarifleri deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir