Duş Alırken Yapılan Hatalar

Sabahları dinç bir şekilde güne başlamak için ya da akşamları günün yorgunluğunu üstümüzden atmak amacıyla duşa gireriz. Spordan sonra, kendimizi kirli hissettiğimizde ya da cilt bakımı öncesi temizlenmek için sürekli duş yapmaktayız. Peki, duş alırken yapılan hatalar nelerdir? Elbette duş almanın genel geçer bir kuralı bulunmamaktadır fakat rahatlamak ve temizlenmek isterken, bazı küçük hatalar sağlık problemlerini de beraberinde getirebilir. Bunları önlemek ve sizleri bilinçlendirmek için duş alırken yapılan yanlışları derledik ve sağlıklı bir şekilde duş alabilmeniz için alternatifler hazırladık.

Tüm bunlara dikkat ederek banyo yaptığınızda kendinizi daha zinde ve iyi hissedeceksiniz. Aynı zamanda da ileride yaşayabileceğiniz bir takım sağlık problemlerinin de önüne geçmiş olacaksınız.

Duş Alırken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Duş alırken yapılan hatalar başında gün aşırı duş almak ve ya duşta uzun süre kalmak gelir. Biliyoruz sıcak ve uzun süreli duş keyfine kim hayır diyebilir ama sağlığımız için bu kadar uzun süre duşta durmamız da pek iyi sonuçlar açmamaktadır. Ne sıcak ne de soğuk diyebileceğimiz bir su ısısı ile duş almanız sağlığınız açısından önemlidir. Aynı zamanda banyo sürenizin de 5-10 dakika arasında olması da sizler için çok daha iyidir. Duş alırken yapılan hatalar ve sebep oldukları sonuçları aşağıda maddeler halinde görebilirsiniz.

1.      Sıcak Su ile Duş Almak

Sıcak su ile duş almak ilk başlarda yorgunluğunuzu alan ve sizi dinlendiren bir etkenmiş gibi görünse de sürekli sıcak su ile duş almanız cildinizin kurumasına sebep olur. Bu da beraberinde egzama gibi deri rahatsızlıklarının oluşmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda saçta kepek oluşumu, ciltte gerilme hissi ve pul pul soyulmalar yine sıcak sudan kaynaklı olarak ortay çıkan durumlardır.

2.      Soğuk Su İle Duş Almak

Soğuk su ile duş almak genellikle şok amaçlı kullanılan yöntemlerden biridir. Aynı zamanda ayılmak ve güne dinç başlamak içinde bazı bireyler soğuk suda duş almayı tercih etmektedirler. Fakat soğuk su ile yapılan duşlarda bir takım kalp rahatsızlıklarına yol açabilmektedir. Bu rahatsızlıkların önüne geçebilmek için ılık duş ile duş almak daima iyi bir seçenek olacaktır.

3.      Ayakların Bakımını Yapmamak

Duş alırken yapılan hatalar içerisinde ayakları yıkamayı unutmak da vardır. Duş esnasında yumuşayan topuklarınıza en kolay ve temiz bir yol olan ponza taşı ile pedikür yapabilir böylelikle ölü derilerden arınabilirsiniz. Gün içerisinde vücudunuzda en çok dinlenmeye ihtiyacı olan ayaklarınıza gerekli bakımını yaparak daha iyi ve sağlıklı olabilirsiniz.

4.      Keseleme işleminde aşırıya kaçmak

Ölü deri atma konusunda oldukça verimli olan ve ülkemizde de kullanımı yaygın olarak bilinen kese atma işlemi çok sert yapıldığı takdirde cilde bir takım zararlar vermektedir. Duş esnasında iyice yumuşayarak hassaslaşan deriye sert bir şekilde kese yapıldığında o bölgelerde tahrişe bağlı olarak kızarma görebilirsiniz. Kese kullanımı sırasında kendinize yumuşak davranmanız gereklidir. Ayrıca dairesel hareketlerle bu işlemi uygulamanız sizler için daha faydalı olacaktır. Ya da farklı bir seçenek olarak vücut için yapılan peelingleri de kullanabilirsiniz.

5.      Duş Esnasında Yüz Yıkamak

Kolay ve pratikmiş gibi gözükse de duş sırasında yüz yıkamak duş alırken yapılan hatalar arasındadır. Yüzünüzü yıkamanız gereken su ısısı ile, duş alırken kullandığınız su ısısı aynı değildir. Duştayken daha sıcak bir su ile banyo yapıldığından dolayı yüzünüz uzun süre buhara maruz kaldığından oldukça hassas hale gelecektir. Bu bağlamda duştayken yüzünüzü sabunla ve ya kese ile yıkamak, yüzünüzün tahriş olmasına ve kızarmasına neden olur. Duş sırasında tüm vücudunuzu güzel bir şekilde temizledikten sonra lavaboda yüzünüze daha soğuk bir su serpmeniz, hem yüzünüz için hem de cilt sağlığınız için daha faydalı olacaktır.

6.      Kullanılan Lifin Duş İçinde Bırakmak

Duş sırasında kullanmış olduğunuz lifi banyo aldığınız yerin içine asmanız ve ya bırakmanız, oluşan nem ve ısıdan kaynaklı olarak bakterilere adeta yuva haline gelmektedir. Bu da hijyen açısından iyi bir durum değildir. Bu durumu önlemek için ve daha temiz bir lif kullanabilmek adına lifinizi duş aldıktan sonra daha kuru ve serin olan bir yerde saklamanız önemlidir. Böylelikle oluşabilecek bakteri yuvasını da önlemiş olursunuz.

7.      Saçları Gün Aşırı Yıkamak

Vücudumuzun neme ihtiyacı olduğu kadar saçlarımızın da ihtiyacı vardır. Her gün saç yıkama işlemini gerçekleştirirseniz, saçlarınızdaki nem azalır ve saçınızın yağ dengesi bozulur. Böylece kuru bir saç deriniz varsa daha kuru, yağlı bir saç deriniz varsa da daha yağlı hale gelecektir. Bu da vücudun kendini dengelemek amacıyla yaptığı kurtarma işlemidir. Sıcak havalarda aşırı nemden dolayı her gün duş alma ihtiyacı duyulabilir. Nemden arınmak için duş alabilirsiniz ama gün aşırı saçlarınızı yıkamanız duş alırken yapılan hatalar arasında yer alır.

8.      Cildi Kuru Bırakmak

Güzel bir duşun ardından her ne kadar rahatlamış hissetseniz de vücudunuzun neme ihtiyacı olacaktır. Cilt tipinize göre uygun olan nemlendiriciler ile duştan sonra vücudunuzu iyi bir şekilde nemlendirmeniz önemlidir. Cildi nemlendirme işlemini duş esnasında da yapabilirsiniz. Bebe yağı gibi nemlendirici ürünler, duş sırasında vücudunuzun nem kaybını giderebilecek bir yöntemdir.

9.      Havluyu Sertçe Kullanmak

Duştan sonra kurulanmak amacıyla sarındığımız havluları kimi zaman aşırı bir şekilde kullanmaktayız. Sert bir şekilde havlu kullanımı, duş esnasında hassaslaşmış yüz ve vücut derimize zarar vermektedir. Bundan dolayı kurulanmak için havlu kullanırken tampon hareketler yapmaya özen göstermeliyiz. Böylelikle nem kaybı yaşayan cildimizin incinmesini önlemiş oluruz.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz duş alırken yapılan hatalar listesi, çözüme kavuşturulabilecek ve alternatifleri olan yanlışlardır. Tüm bunlara dikkat ederek, daha parlak ve dinç bir vücuda sahip olabilirsiniz. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise; parfüm ya da deodorant içeren temizleyici ve sabunlar vücudu tahriş edebilirler. Mümkün olduğunca bu tarz ürünlerden kaçınarak vücut sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir