Dudak Çatlaması Nasıl Önlenir?

Dudak çatlaması genellikle soğuk kış aylarında başımıza gelir. Bu rahatsızlık hassas dudak derisinin kurumasının ardından çatlayarak kanamasına yol açabilmektedir. Dudak çatlaması her mevsimde gerçekleşebileceği gibi çoğunlukla kış aylarında olur. Soğuk kış ayları ve sıcak yaz aylarında nemsiz kalan dudaklar kuruyarak çatlamaya başlar. Dudak çatlaması genel olarak ciddi bir rahatsızlığa haberci değildir. Ancak dudaklarınız çok sık çatlıyorsa uzman bir dermatoloğa görünmeniz tavsiye edilir. Dudak çatlaması kişilerin kuruyan dudaklarına yeterince iyi bakmamasından da kaynaklanmaktadır. Dudaklarınızın çatlamaması için kurudukları zaman onlara daha özenli bakmanız gerekir. Dudaklarınızın kurumasını önleyerek de bu rahatsızlıktan korunabilirsiniz. Çatlayan dudaklar ilerleyen safhalarda acı hissi ile beraber kanama gibi olumsuz durumlara yol açabilir.

Dudak Çatlaması Nasıl Engellenir?

Dudaklarınızın çatlamasını önlemek için öncelikle kurumasını engellemelisiniz. Dudaklar kuruduğu zaman çatlamaya yatkın olurlar. Dudakların nemli ve sağlıklı kalması için vazelin ve diğer dudak kremlerini kullanabilirsiniz. Bol sıvı tüketmek de dudaklarınızın ihtiyacı olan nemi sağlayacaktır. Dudak çatlaması sonucu yaşanan kanamalarda dudaklarınıza soğuk baskı yaparak kanamayı ve acıyı azaltabilirsiniz. Aleo Vera Jeli de dudaklarınızı onarmanıza yardımcı olacaktır.

Çatlayan dudaklarınızın üstünde 10-15 dakika salatalık bekleterek gereken nem ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Tuzlu su ile müdahale ederek çatlaklarla beraber oluşan yaraların iyileşmesini hızlandırabilirsiniz. Bu uygulama acı verici olabilir ancak yaraların temiz kalmasına da yardımcı olacaktır. Dudak çatlaklarının iyileşmesi için bal da oldukça etkilidir. Anti bakteriyel özelliği sayesinde yaraları temiz tutar ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Dudak Çatlaması Nasıl Önlenebilir mi?

Dudak çatlaması şikâyeti insanlar arasında sıklıkla rastlanılan bir rahatsızlıktır. Soğuk havalarda artan dudak çatlamaları kendi evinizde yapacağınız doğal kremler engellenebilir. Eczane, kozmetik marketler gibi yerlerde bulabileceğiniz hazır kremlerle de dudak çatlakları önlenebilir. Dudaklarınızın çatlamasını ve kurumasını önlemeniz sizi birçok zahmetten kurtaracaktır. Dudak çatlaması insanların hayat kalitesi düşüren bir rahatsızlıktır. Yemek yerken ve bir şey içerken zorlanır insanlar. Bu sıkıntıları yaşamamak için dudaklarınıza gereken bakımı yapmalısınız. Dudaklar oldukça hassas bölgelerdir. Bu bölgelerde birçok kan damarı ve sinir duyusu vardır. Dudakların çatlaması bu nedenle kanama ve ağrıya sebebiyet verir. Bu sıkıntılardan kurtulmak aslında çok kolaydır. Dudak bakımına gereken özeni göstermek yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir