Dudak Bakımı Nasıl Yapılır?

Yüzde en çok göze çarpan organların başında dudaklar gelir. Güzel bir gülümseme için sağlıklı ve güzel dudaklar gerekir. Makyaj malzemelerine ve ısı değişimlerine sık maruz kalan dudaklar oldukça hassaslaşır. Dudak çatlakları en sık karşılaşılan sorunlardandır. Çatlaklar dudakta bakımsız bir görüntüye neden olur. Çevresel etkiler, iklimsel değişiklikler, yeterince su tüketmemek, baharatlı beslenmek ve yine tuzlu besinler tüketmek, kullanılan yanlış kozmetik ürünler dudağın yapısını bozan nedenlerdendir.  Dudak yapısına olumsuz etki eden nedenlerden kaçınılsa dahi dudak bakımı ihmal edilmemelidir. Bakım yapmak adına yanlış yöntemler ve sakıncalı kozmetik malzemelerden kaçınılması gerekir. Yalnızca sorunlu dudakları bulananlar değil sağlıklı dudakları olan kişiler de dudak bakımı yapmalıdır.

Dudak Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilir?

Dudakları daha sağlıklı hale getirmek için bakımın düzenli ve devamlı olması gerekir. Dudaktaki bozulmanın ne önemli tetikleyicisi kuru hava ve ısı değişimlerinden korunmak gerekir. En önemli yardımcı dudak balmlarıdır. En etkili dudak bakımı icin dudak nemlendiricisi ve balmların yağlı dokuda olması ve dudağı beslemesi gerekir.

Ruj çeşitlerinden sıkça tercih edilen mat rujların çoğu maalesef dudağı kurutur. Kurutucu özellikli kozmetik ürünleri kullanmadan önce ilk olarak nemlendirici sürülmesi iyi bir önlem olacaktır. Dudağınızda kuruma ya da çatlama sorunu olmasa da ilerdeki sorunları önlemek için bakım yapılması önemlidir. Dolgunluk ve daha canlı görünüm için de dudak bakımı yapılmalıdır.

Dudak Bakımı Yöntemleri Nelerdir?

Kurumuş ve çatlak dudaklar için nemlendirmede bitkisel yağlar kullanılabilir. Onarıcı ve etkin nemlendirme özelliği olan hindistan cevizi yağı, kakao yağı, shea yağı, jojoba yağının kullanılması faydalıdır. Peeling yapmak ölü deriyi atmak için etkilidir. Dişlerinizi fırçalarken diş fırçasının arka kısmıyla hafifçe dudaklarınızı ovalayarak ölü derilerden kurtulabilirsiniz. Birçok ünlü dudak bakımı sırasında dolgunluk için bal kullanır.Şeker ve baldan eşit miktar karıştırarak dudaklarınıza sürüp ovalamak yeterlidir. Dudaklarınıza peeling yaparken taneciklerin hissedilir olması gerekir. Bu tanecikler hem deriyi atacak hem de kan dolaşımını hızlandırarak  geçici  bir dolgunluk sağlayacaktır. Pürüzsüz, dolgun dudaklar için önemli olan uygulayacağınız bakımın düzenli olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir