Diş Tartarları Nasıl Engellenir?

Ağız bakımı insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Sağlıksız dişler birçok hastalığa kapı açmaktadır. Dişlerin düzenli fırçalanması ve diş ipi kullanılması gerekmektedir. Yemeklerden sonra özellikle diş temizliği yapılmalıdır. Diş Tartarları dişlerde kalan artıklarla beslenen bakterilerin oluşturduğu plağın sertleşmiş halidir. Diş hekimleri bu durumu açıklarken aslında çözümünün diş temizliğine önem vermek olduğunu söyler. Dişleri düzenli fırçalamak bu bakterilerin dişlerde kalan besinlerle beslenmesini ve plak oluşturmasını önleyecektir. Bu bakteriler dişlerdeki besinlerle beslenerek sayılarını arttırır ve bir plak halinde diş yüzeyinde toplanırlar. Bu plaklar diş fırçası ile uzaklaştırılmadığı takdirde sertleşerek diş taşı olarak da bilinen tartar oluşumuna yol açar.

Diş Tartarları Nasıl Önlenir?

Diş taşı oluşumu konusunda anlattıklarımızdan yola çıkılırsa bu rahatsızlık diş fırçalama ile önlenebilir. Ancak dişler yeterince fırçalanmazsa ve oluşan plaklar sertleşerek tartar haline gelmişse yapılması gereken başka işlemler vardır. Diş tartarları diş eti çizgisinin üstünde ve diş eti çizgisinin altında oluşabilmektedir. Diş eti çizgisi üstünde oluşan tartarlar sarı veya bronz renkte olurlar. Diş eti çizgisinin altında oluşanlar ise koyu kahverengi veya siyah renkte olurlar.

Bu diş tartarları temizlenmezse birçok diş ve diş eti sorunlarına yol açacaktır. Ağızda şişlik, yara oluşumu ve kanamaya sebebiyet verecektir. Diş tartarları; diş taşı temizliği adı verilen bir işlem ile diş hekimleri tarafından temizlenebilmektedir. Bu sayede ağız sağlığına tekrar kavuşulabilir.

Diş Tartarları Nasıl Oluşur?

Diş taşı oluşumunu önlemede ilk basamak diş fırçalamaktır. Diş taşları artık sert plaklar oldukları için diş fırçası ile temizlenemez. Diş eti rahatsızlıklarına yol açan bu taşlar sanıldığı üzere evde tedavi edilemez. Diş tartarları uzman diş hekimleri tarafından temizlenmelidir. Diş taşlarından kurtulmak için insanların evlerinde yaptığı ilaçlar diş etlerine zarar verebilir. Bu konuda uzmanlara danışmak ve yardım istemek yapılabilecek en mantıklı davranıştır. Diş tartarı oluşumunu önlemek için dişler gün içerisinde en az 3 kez fırçalanmalıdır. Dişler yemek yendikten sonra temizlenmeli, uzun süre ağzın kapalı kalacağı uyku sürecinden önce ve sonra fırçalanmalıdır. Ağız sağlığı vücut sağlığına doğrudan etki eden bir unsurdur. Bu konuda insanlar daha dikkatli ve bilinçli olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir