Diş Sararması Nasıl Geçer?

Birkaç damla zeytinyağı, bir çay kaşığı karbonat ve yarıma yakın limonun suyu bir kase içerisinde karıştırılarak dişlere uygulanır. Bu karışım diş fırçası aracılığıyla haftada bir uygulanırsa sigara sebebiyle oluşan diş sararmalarının beyazladığı görülecektir.

Dişleri düzenli olarak fırçalamak ve doğru macun seçiminde bulunmak diş sararmalarının önüne geçmede önemli bir etkendir. Fesleğenin de diş beyazlatmada etkisi olduğu bilinir. Diş fırçalanırken kurumuş fesleğen yapraklarının macunla olan karışımı dişe uygulanabilir. Bu karışım normal macun gibi düzenli bir şekilde dişlerde uygulanırsa daha etkili sonuç verir. Bir diğer kullanımı ise fesleğen yapraklarının çiğnenmesidir. Fesleğen yapraklarının çiğnenmesiyle diş sararmalarına da engel olunabilir.

Portakal kabuğunun da diş beyazlatması konusunda büyük bir etkisi vardır. Dişleri beyazlatmanın yanı sıra ağız kokusunun da önüne geçmeye faydalı olur. İçi oyulmuş bir portakal kabuğuyla dişlerin günde bir kez fırçalanması bu konuda yardımcı olacaktır. Dişler eğer çoktan sararmış ve bu konuda bir çözüm olmadığı düşünülüyorsa muz kabuğuna başvurulabilir. Muz kabuğuyla 15 dakika boyunca dişler fırçalanırsa eğer etki fark edilecektir. Muz kabuğu uygulamasının ardından dişler normal macun ile fırçalanmalıdır. Bu uygulama hemen çözüm vermese de düzenli kullanımda olumlu sonuçlar doğuracaktır. Muz kabuğu ayrıca dişleri beyazlatmanın yanında diş etlerini de yumuşatacak ve diş eti kanamalarının azalmasına yardımcı olacaktır.

Çilek malik asit içerir. Bu asitin etkisiyle dişleri beyazlatmaya faydası olur. Ezilmiş olan çilekler hamurumsu bir kıvam alana kadar karıştırılır. Karbonat ile birlikte dişe uygulanır. Bu uygulama yapıldıktan sonra 15 dakika bekletilir ve ağız çalkalanır. Tuz da bir diğer diş sararmasını engelleme yöntemidir. Karbonat ve tuz bir kapta karıştırılır. Dişlere fırça yardımıyla uygulanır ve bu karışım yapıldıktan sonra ağız çalkalanır. Dişlerin üzerinde kalmış olan artıkları rahatlıkla temizlemek için kullanılır. Tuz ve diş macunu karışımı da dişlere uygulanabilir.

Diş Neden Sararır?

  • Diş sararması konusunda etkili önemli konulardan birisi genetikliktir. Genetik olarak kişide sarı diş varsa dişler çok bakım sağlansa bile sarılığını koruyacaktır.
  • Hamilelik döneminde annenin kullandığı bazı ilaçlar da dişlerde sararmaya yol açar. Hamilelikte kullanılan bu ilaçlar çocuğun ileriki dönemlerinde kalıcı olarak diş hastalıklarına sebep olabilir.
  • İçme suyu tüketilirken flörür oranının düşük olması çok önemlidir. Yüksek flörür diş sararmasına yol açar.
  • İlerleyen yaşlarda da diş koruyucu kalkanını yitirecek ve aşınacaktır. Bu aşınma da dişlerde sararmaya sebep olabilir. İncelen diş minesi dişleri sarı olarak görmemize yol açacaktır.
  • Kahve, kırmızı biber, şarap vs. Gibi yiyeceklerin sürekli tüketimi halinde de dişlerde sararma gözlemlenebilir. Baharatların fazla kullanımı da dişlerde iz bırakacağından sararmalara yol açabilir.
  • Diş sararmaları için en bilinen sebep ise sigaradır. Çok sigara ve tütün ürünleri kullanımı halinde dişlerde dikkat çeken sararmalar oluşacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir