Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş ipi nasıl kullanılır? Yazımız içerisinde dişlerine bakım yapmak isteyenlerin bu noktada nasıl diş ipi kullanabileceğinden ve diş ipi tiplerinden bahsedeceğiz. Diş ipleri, doğru bir şekilde kullanıldıkları takdirde, diş fırçasının tek başına ulaşamayacağı yerlerdeki, yani dişeti çizgisinin alt kısmındaki ve dişlerin arasındaki yerlerdeki plak yiyecek artıklarını çıkarmak için ideal bir seçenektir. Dişlerdeki plak birikmesi durumu, ne yazık ki düşlerde çürümeye, diş etinde hastalıklara neden olabileceği için dişlerin muhakkak diş ipleri yardımı ile düzenli bir şekilde temizlenmesi tavsiye edilmektedir. Diş iplerinin kullanımından maksimum düzeyde yarar sağlayabilmek için aşağıdaki yöntemler uygulanabilir:

  • Yaklaşık olarak kırk santimetre olan bir diş ipi alınmalıdır. Bu diş ipi ile ipliğin büyük bir kısmını orta parmaklarınızın etrafına sarmalı ve kullanmak için dört ya da beş santimetrelik bir ipi açıkta bırakmalısınız.
  • Diş ipi nasıl kullanılır? sorusuna cevaben şunu da eklemek gerekir: Diş ipinizi, baş parmak ile işaret parmaklarınız arasında gergin bir şekilde tutarak, dişlerinizin arasında kibar bir şekilde yukarı ve aşağı doğru hareket ettiriniz.
  • İpliği, tüm diş yüzeylerine değecek şekilde nazik olarak gezdiriniz. İpin, dişeti çizginizi geçmiş olduğuna da dikkat ediniz. Ancak diş ipini zorlamayınız. Aksi takdirde hassas dişeti dokusunun kesilmesi ya da doku ezilmesi gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Bir dişten diğer bir dişe geçerken ise diş ipinizin temiz bölümlerini kullanmanız gerekir.
  • Diş ipinizi çıkarabilmek için önemli bazı adımlar izlemelisiniz ve ipliğinizi dişinizden yukarı çıkarmak kolay bir hareketlerle olup ve dışarı doğru taşımak için aynı yönde hareket ettirip ileri geri hareketlerini uygulayınız.

Diş İpi Nasıl Kullanılır? Hangi Diş İpini Kullanmalıyız?

Diş ipi nasıl kullanılır? Hangi diş ipini kullanmalıyız? Diş ipinden gerekli faydayı görebilmek ve dişleri düzgünce temizleyebilmek için hangi diş ipinin kullanılması gerektiğini de bilmek gerekir. Dolayısıyla bu noktada ne tip diş ipleri olduğunu incelemek ve içlerinden doğru olanı tercih etmek önemlidir. Bu noktada iki tip diş ipi olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Naylon (veya çok filamanlı) diş ipi
  • PTFE (tek filamanlı) diş ipi

Diş ipi nasıl kullanılır? Hangi diş ipini kullanmalıyız?Naylon diş ipinin 2 farklı çeşit vardır. Bunlardan bir tanesi mumlu diğeri ise mumsuz olmak üzere değişik aromalar ile piyasada satılmaktadır. Bu diş ipi yapısı bakımından bir den çok naylon telden oluştuğu için özellikle birleşme noktaları sıkı duran dişlerde kolay hareket edinemeyip dişler arasında aşınabilmekte veya yırtılma yaşanabilir. Daha pahalı olur, tek filamanlı iplik ile beraber küçük yerlere bile girebilir (PTFE) iplik, sıkışık olan diş aralarında bile rahat hareket edebilir. Sıkışık dişler arasında daha rahat hareket eder ve yırtılmaya karşı dirençli olur. Doğru kullanıldığı zaman, her iki diş ipi de plak ve oluşumunda kalan kalıntıları diş aralarından çıkarmak ve temizlemek çıkartmak için oldukça önemli ve uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir