Diş Estetiği Nedir?

Dişler sağlıklı ve güzel bir görünüşün anahtarıdır. Dişler güzel ve sağlıklı bir görünüme sahip olmadığında gülümseme de estetik olmamaktadır. Bu nedenle insanların yüzünde en çok dikkat ettiği yer de dişleridir. Dişlere gereken bakım gösterilmediğinde sağlıksız bir görünüm kazanmaktadır. Dişlerin sağlığı diş doktoruna gidip düzeltilebildiği gibi, dişlerin görünümü de estetisyen hekimler arayıcılığı ile düzeltilebilmektedir. Diş estetiği nedir, nasıl yapılır diye sorular insanların aklında sürekli olarak dönmektedir.

Diş Estetiği Nedir?

Diş estetiği dişlerin genel görünümünde olan bazı bozulmaların düzeltilmesi ve daha güzel bir görünüm elde edilmesi için başvurulan bir yöntemdir. Dişlerin hizalarının düzgün olması, beyaz ve estetik görünmesini sağlarken aynı zamanda sağlıklı olmasını da sağlamaktadır. Kişilerin diş yapısına göre diş estetiği yöntemleri farklılık göstermektedir. Sağlıklı ve güzel görünen dişler insana özgüven katmaktadır.

Etkili bir iletişim kurmasına yardımcı olur ve sosyalleşmesine katkı sağlar. Bu nedenle diş estetiği oldukça önemli bir uygulamadır. Diş estetiği nedir, nasıl yapılır sorusunun yanıtı kişiyi tatmin ediyorsa ve dişlerinden şikayetçi ise hiç beklemeden bu işlemi yaptırarak sağlıklı gülüşlere sahip olmalıdır.

Diş Estetiği Nasıl Yapılır?

Diş estetiği dişlerin hizalanmasını sağlar ve beyaz bir görünüm verir. Bu işlem sırasında dişler beyazlatılmaktadır. Diş estetiği uzun süren bir uygulama değildir. İşlemin süresi kişinin diş yapısına göre değişiklik göstermektedir. Bu işlem genellikle 2 ila 10 gün arasında sürmektedir. Bu işlem yapılırken bir diş eksiklerinde dentalimplant uygulanmaktadır. Diş, komşu dişlerden destek alınmadan çene kemiğine uygulanan implantlarla yapılmaktadır. Bu işlem sırasında ağızdaki bütün bakteriler temizlenmektedir. Diş hekimi estetiği yapmadan evvel bilgisayar ortamında yapacağı işlemin taslağını oluşturur ve yaptıracak kişiye gösterir. Diş estetiği nedir, nasıl yapılır sorusunun cevabı bu taslak sayesinde daha net bir şekilde anlaşılmaktadır. Bilgisayar ortamı üzerinden yapılan modele uygun bir plak tasarlanır. Bu plak ile estetiğin taslağı, hastanın ağzı üzerinde denenerek nasıl göründüğüne bakılır. Hasta bu görünümden memnun kalırsa işlemin taslağı değil gerçeği yapılarak ağıza yerleştirilir. Bu işlemde metal yerine genellikle seramik kullanılmaktadır. Diş beyazlatma işlemi porselen üzerinde kolaylıkla yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir