Diş Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Diş ve ağız bakımı, dikkat edilmesi ve doğru uygulanması gereken önemli bir ayrıntıdır. Diş bakımı nasıl yapılmalı; öncelikle doğru ürünleri seçmeli ve düzenli bir şekilde uygulamanız gerekir. Diş bakımı adımlarında; diş fırça seçimi, diş macunu seçimi, diş ipi ve ağız çalkalama suyu gibi uzun bir kombinasyon bulunur. Her bir adıma özen göstermeli ve dikkat edilmelidir. Günlük düzenli olarak, dişler fırçalanmalı ve diş ipi ile ayrıca ağız çalkalama suyu ile destek sağlanmalıdır. Doğru diş fırçalama yöntemi içinde, en uygun diş fırçası seçilmelidir. En uygun olan önerilen diş fırçası ise; orta sertlikte olması gerekir başka bir detay ise fırça başının küçük olması gerekir. Fırça başının küçük olması ile arka dişlere ulaşmanız daha kolay olacaktır. Ayrıca bu sayede de bulantı refleksi azaltılır.

Diş macunu tercihinde, her ne kadar sizlere flüorür içerikli, kimyasal macunlar önerilse de bitkisel içerikli macunları tercih etmenizi öneriyoruz. Florür maddesi sağlık açısından oldukça zararlı bir maddedir. Diş bakımı nasıl yapılmalı adımlarında, diğer önemli noktalar ise; diş macunu haricinde piyasa yer alan diş pastalarının, aşındırıcıları çok büyük olduğu için günlük kullanım için uygun olmadığı belirtilir. Ayda bir iki defa kullanabilirsiniz. Karbonat ile limon karışımı da halk arasında, kullanılan bir kür karışımıdır. Karbonatın aşındırıcıları büyük olduğu için, diş minesini çizebilir. Günlük kullanım için önerilmese de, aralıklar ile kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, ağız çalkalama suyu türlerinden de; ağız ve diş sağlığınız adına size uygun olan bir ürün doğrultusunda kullanım sağlayabilirsiniz.

Diş Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Diş bakımında, seçtiğiniz ürünler kadar doğru uygulama yöntemleri de etkilidir. Bu nedenle doğru ürünler ile düzenli ve uygun şekilde bir bakım yapmanızı önerebiliriz.Diş fırçalama teknikleri, diş ipi kullanımı,ağız çalkalama suyu türü ve kullanımı gibi detaylar, diş bakımı nasıl yapılmalı adımında önemlidir.

  • Dişler nasıl fırçalanmalı; diş fırçası ıslatılmamalı, mercimek kadar büyüklüğü olan macun sıkılması gerekir. 45 derecelik açı ile dişlerinize sürme işlemine başlayabilirsiniz. Diş etinden dişe doğru dairesel hareketler yaparak dişler, ön yüzlerinden fırçalanmaya başlanması gerekir. Ön dişlerden arka dişlere doğru, tüm dişlerin fırçalanmasına dikkat edilmesi gerekir. Aynı zamanda, dişlerin arka yüzlerinin de fırçalanması gerekir. Ön dişlerin, arka yüzleri üzerine fırça dik şekilde tutarak temizlenmesi sağlanması gerekir ve son aşamada, dişlerin çiğneyici yüzlerinin temiz olması gerekir; ileri geri hareketler ile temizlenmelidir.
  • Diş ipi kullanımı; Diş fırçasının ulaşamadığı noktalarda, diş ipi kullanılmalıdır. Uygulama için yaklaşık 30 cm bir ipe ihtiyaç vardır. Diş ipi kullanırken dikkatli olmalısınız, ip dişle teması kesilmeden devam edilecek şekilde yarım ay şeklinde hareketlerle yaparak diş etiyle diş arasına yerleştirilerek kullanılır. Yemek artıkları, diş çürüklerinin başlıca nedenleri arasındadır. Bu tip diş çürümelerini önlemek için, dişler fırçalandıktan sonra diş ipi kullanılması önerilir.
  • Dilin fırçalanması da oldukça önemlidir.Yapılan araştırmalara göre, ağız kokusuna sebep olabilir ve bu kokuları önlemek için temizliğine önem verilmesi gerekir. Yol açan bakterilerin dilde bulunduğunu belirtilmektedir. Dilinizi de ağız gargar ve diş fırçasıyla temizleyebilirsiniz dil temizlemek için özel dil fırçaları da bulunur. Fırçayı dilin arka kısmından başlayarak arka bölümünden öne doğru çok fazla bastırmadan, süpürme yani fırçalama hareketi ile temizlemek en uygun olanıdır. Dili kanatmadan temizlenmesi gerekir ve nazik hareketler dilinize zarar vermezsiniz ve bu şekilde temizlemek önemlidir.
  • Ağız çalkalama suyu; ağız çalkalama suyunun, türlerine göre farklı faydaları bulunur. Size uygun olan bir ürünü tercih edebilir ve diş-ağız temizliğinizi gargara ile tamamlayabilirsiniz. Diş bakımı nasıl yapılmalı adımlarında, diş fırçasının, diş ipinin ulaşamayacağı noktalar olduğu için, tüm noktalara ulaşan ağız çalkalama suyu önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir