Deodorant Kullanımı Neden Gereklidir Ve Nasıl Tercih Edilmelidir?

Kişisel bakım; insan hayatının olmaz ise olmazlarından bir tanesi olarak yerini almalıdır. Sadece güzellik için değil bir yandan da sağlık için oldukça etkileri olması kişilerin bu noktada bir hayli özenli olmasına neden olmaktadır. Bir insan ne kadar özenli davranır ve gereken bakımları yerine getirirse sağlığı o kadar koruma altında olacaktır. Tabi ki sağlık  yanı sıra güzellik kavramı sırasında da bir hayli önemli olmaktadır. Dışarıda insanlara güzel kokmak, daha hoş bir görünüm sergilemek ve kişinin kendisini daha mutlu hissetmesine birçok yardımcı etkisi vardır. Kişisel bakım sırasında dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de deodorant kullanımı olmaktadır. Belirli bir yaş grubundan sonra aslında herkesin kullanması gerekli olan bir üründür.

Antiperspirant olarak kullanılması dikkatleri çeker. Bu yapıda kullanılmasının ana nedeni ise terlemeyi kontrol etmeye yardımcı olurken bir yandan da parfüm içeriyor olmasıdır. Hem terleme sorunları için etkili olacak hem de kişilerin daha güzel bir koku yaymalarına etki edecektir. Bu noktada bilinmesi gereken bir şey vardır. İnsanlar her ne kadar terlemeyi önleyecek olarak düşünüyor olsalar bile etkisi bu değildir. Terleme sonucu kokuyu önlemek için tercih edilir. Kokuyu önlerken insan bedeni terlemesine engel olmaz.

Uygun Deodorant Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Belirli yaş kesiminden sonra herkesin kullanmasının uygun olduğu deodorantlar gelişi güzel alınmamalıdır. Alım sırasında dikkat edilmesi gereken belirli noktalar bulunmaktadır. Bu noktalardan bir tanesi kalitesiz ürünler tercih etmemek olmalıdır. Eğer bir ürün kalitesiz olursa cilde zarar verme, leke oluşturma ihtimali yer alacaktır. Bu yüzden tercih edilen ürünün kalitesi her zaman ön planda olmalıdır.

Uygun deodorant seçimi noktasında kuru ve hassal cilt tipi olan kişilerin sprey modellerinden uzak kalması daha uygun olacaktır. Bu kişilerin jel ya da krem şeklinde olanları kullanmaları cilt yapıları için daha sağlıklıdır. Sprey ya da pudralı yapıda olan modellerin yağlı ya da normal cilt tipine uygun olması uzman dermatologlar tarafından belirlenmiştir. Bünyesi alerjik olan kişilerin buna dikkat ederek ürün alması daha uygundur. İçerisinde bazı kimyasal maddelerin yer alması kişilerin alerjik reaksiyonlar ile karşılaşmalarına neden olabilir. Bu da kişilerde mide bulantısı, tahriş, kızarıklık, yanma ya da kaşıntı durumları ile karşılaşmalarına neden olabilir.

Deodorant Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Deodorant kullanımı aslında dikkat edilmesi gereken noktaları ile yerini alır. İnsanlar her ne kadar terledikleri zaman kullanmayı tercih etseler bile oldukça yanlış olan bir davranıştır. Ter kokusu ile deodorant kokusu karışınca ortaya daha kötü bir koku çıkacaktır. Bu yüzden terli olan bedenlerde değil de temiz olan bedenlerde kullanılması daha uygun olacaktır. Eğer kişiler duştan çıkmadı ve ter kokuyorsa bu noktada sabun ve kese yardımı ile ilk koltuk altlarını temizlemeli ondan sonra kullanmaları daha uygundur.

Mum, pudralı ya da jel olan seçeneklerin üst üste sıkılmamasına dikkat etmek gerekir. Çünkü gözeneklerde tıkama gibi durumlara neden olabilir. Bu da ilerleyen süreçlerde kararma denilen, kahverengi lekelenmelere neden olabilir. Aşırı terlemesi söz konusu olan kişilerin pudralı olan ürünleri tercih etmesi de doğru olacaktır. Bu ürünlerde bakterilerin daha uzun süreçli olarak ter ile temas etmesine engel olacaktır. Buna baplı olmasının ardında kişilerde koku olma durumu daha geç olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir