Çocuklarda Kişisel Bakım Nasıl Olmalı?

Çocukların gelişimi açısından kişisel bakımları oldukça önemlidir. Ebeveynlerin çocukların kişisel bakımlarını tam olarak yapması için örnek olması gerekmektedir. Çocuklara temizlik alışkanlığını kazandırmalıdır. Temizlik bilincine sahip çocuklar bu alışkanlığı tüm hayatına yayacak ve temiz bir birey olacaktır. Bu nedenle çocukluktan başlayan kişisel bakım öğrenimi büyük önem kazanmaktadır. Çocuklarda kişisel bakım nasıl olmalı sorusunun cevabını her ebeveyn eksiksiz bir şekilde bilmeli ve bu bilinci çocuklarına aşılamalıdır.

Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar Nelerdir?         

  • Düzenli bir şekilde banyo yapmak
  • Uzadığı takdirde tırnakları düzenli bir şekilde kesmek
  • Elleri sık sık yıkamak
  • Diş temizliğine önem vermek ve düzenli bir şekilde fırçalamak
  • Kıyafetlerin düzenine ve temizliğine dikkat etmek
  • Saç temizliği ve bakımı
  • Ayak temizliği ve bakımı

El ve Tırnak Temizliği Nasıl Yapılır?

Çocuklar gün içerisinde oyun oynarken ya da okulda her yere temas ettiği için en çok kirlenen yerleri elleri olmaktadır. Bu nedenle el ve tırnak temizliği oldukça önemlidir. Günde en az 3 kez eller sabunla 20 saniye boyunca yıkanmalıdır. Bu hem çocuğun hastalıklardan korunmasını sağlar hem de temiz kalmasını.

Diş Sağlığı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Çocuklarda kişisel bakım nasıl olmalı sorusunun en önemli cevaplarından biri de diş temizliğinin sağlanmasıdır. Diş fırçalama alışkanlığı çocuklukta edinilirse diş sorunuyla daha az karşılaşılacaktır.

Bu nedenle günde en az 2 kez diş fırçalama alışkanlığı çocukluktan itibaren edinilmelidir. Çocuğa uygun diş fırçası alınıp bu diş fırçası ayda bir yenilenmelidir. Çocuğun dişlerine uygun diş macunu da alınarak çocuk diş fırçalamaya teşvik edilmelidir.

Vücut Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Çocuğun hastalıklardan, zararlı bakterilerden, kirlerden arınması için vücut bakımı ve temizliği oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. Çocuğun düzenli banyo alışkanlığı edinmesi sağlanmalıdır. Bu alışkanlığın tüm hayatı boyunca edineceği bir alışkanlık olacağı unutulmamalıdır. Her sabah ve gece yüzünü yıkamalı ve düzenli banyo alışkanlığı kazanmalıdır. Çocuğun tuvalet temizliği de ebeveyni tarafından öğretilmelidir. Tuvalet temizliğinde su ve peçete kullanımını öğrenmeli, sifon çekme alışkanlığı kazanmalıdır.Çocuklarda kişisel bakım nasıl olmalı sorusunun tüm cevapları ebeveynleri tarafından çocuklara kazandırılmalıdır. Aksi takdirde çocukların sonradan bu alışkanlıkları kazanması zor olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir