Cilt Sıkılaştırma Yöntemleri

Her insan kusursuz bir cilde sahip olmak ister. Genellikle Blue çağından sonra doğru bakımlar yapılmadığı için cilt problemleri oluşur. Blue çağında siyah noktalar ve sivilcelerin olası durumlardır. Siyah noktaların ve sivilcelerin 20 yaşından sonra ortadan kalkması beklenir. Fakat bazı insanlarda durum tam tersi gözlenir. 25-30 yaşlarında büyük takıntı haline gelen cilt kusurları psikolojik sıkıntılar yaşamamıza da sebep oluyor. Bireyin özgüven eksikliği, yetersiz güzellik düşünceleri, toplum içerisinde dalga konusu haline bile gelebiliyor. Durum böyle olunca haliyle bizlerde araştırmaya koyuluyoruz. Bin bir çeşit kozmetik ürünü denemeleri, doğal yöntemler derken cildimizde denemediğimiz ürün kalmıyor. Kimi zaman başarısız olsak da, kimi zamanda doğru ürün kullanarak cildimizi sıkılaştırabiliriz. Sizler de bu noktada kendiniz için uygun olan alternatifleri kendiniz için uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Cilt Sıkılaştırma Yöntemleri olarak doğal yollarını denedim pek bir etkisini göremedim diyorsanız birde kozmetik yöntemler olduğunu unutmayalım. Sıkılaştırıcı kremleri kullanmadan önce cilt doktoruna görünmelisiniz. Doktorunuza danışmadan kullanılan cilt ilaçları istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Kaş yaparken göz çıkartmak istemesiniz değil mi?

1-Doğal Yöntemler

a-)Yoğurt Kil Maskesi; bir yemek kaşığı yoğurt, bir yemek kaşığı kil ve bir yemek kaşığı balı macun kıvamında olana kadar gelene kadar karıştırın. Karıştırma işlemi bittikten sonra maskeyi cildinize uygulayın. 15-20 dakika maskeyi ılık, nemli bir bez veya pamuk yardımıyla arındırın. Şok etkisi yaratması açısından soğuk suyla yıkayın.

b-)Buz Tedavisi; bir adet elma ve bir adet suyunu, 200 ml maden suyunu kap içerisinde koyup ardından karıştırma işlemi yapın. Hazırlamış olduğumuz karışımı buz kalıplarına dökerek dondurucuya koyun. Her sabah uyandıktan sonra bir parça buz küpünü kalıptan çıkartın ve yüzünüzü yıkadıktan sonra masaj yaparak cildinize uygulayın. Cildinizi sıkılaştırarak aynı zamanda göz altı torbalarınızdan kurtulabilirsiniz.

c-)Su Buharı; bir su bardağı suyu kaynatın. Limon, nane, lavanta, sandal ağacı ve papatya esanslarına sahipseniz kaynar suyun içerisine birkaç damla damlatın. Bir havlu yardımıyla suyu ve yüzünüzü çevreleyin, 10 dakika kadar buharda tutun. Yüzünüzü buhara çok yakın tutmayın! Gözeneklerinizin açılması için derin derin nefes alın. Bütün bu işlemler bittikten sonra yüzünüzü bol ve soğuk suyla yıkayın. Buharın yüzünüzü kurutma olasılığı yüksektir. Nemlendirmek için Hindistan cevizi yağı, argan yağı veya jojoba yağını pamuk yardımıyla cildinize uygulayın. Haftada bir kez uygulayabilirsiniz. Su buharı uygulaması yağlı cilt tiplerine önerilmektedir.

d-)Kusursuz Peeling;

  1. Adım, bir çay kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı esmer şekeri karıştırın. Yüzünüze 5 dakika masaj yaparak uygulayın. Ilık suyla arındırın. Zeytinyağı cildinizi nemlendirirken, esmer şekerde pürüzsüzleştirecektir.
  2. Adım, 1 bardak gülsuyu, 1 çay kaşığı cadıfındığı, 1 çay kaşığı limon suyu ve birkaç damla bademyağı. Bütün malzemeleri karıştırın, yüzünüze pamuk ile sürün ve karışımın kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzü ılık su ile tahriş etmeden arındırın. Bu karışımla gözenekleriniz sıkılaşır ve cildinizin yeni hücreler üretir.
  3. Adım, 2 yemek kaşığı tercih ettiğiniz nemlendirici, 2 çay kaşığı zerdeçal, 1 çay kaşığı bal ve 1 yumurta akını iyice karıştırın. Karışımı cildinize uygulayın, gözlerinize temas etmesinden kaçının. 20 dakika beklettikten daha sonrasında ılık suyla durulayın. Cildinizi sıkılaştırır ve peleng olarak hafta 1-2 kez kullanabilirsiniz.

e-)Ölü derilerden kurtulun; cildinizde biriken ölü derilerden arınmanız, gözeneklerinizi sıkılaştırmanıza yardımcı olur. Cilt temizleme yöntemlerini haftada en az bir kez uygulayarak ölü derilerinizden kurtulabilirsiniz. Cildiniz tazelenir ve bebeksi bir güzelliğe sahip olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir