Cilt Nemi Nasıl Dengelenir?

İnsan cildinin yüzde 10’u sudan oluşmaktadır. Bu oranın bozulması ile cilt kuruluğu denilen rahatsızlık ortaya çıkar. Cilt kuruluğu nemini kaybeden cildin sertleşmesine ve esnekliğini kaybetmesine yol açar. Bu sebeplerle cilt çatlamaya, yenilenme hızında azalmaya ve yara oluşmasına neden olabilir. Cilt yüzeyi sertleşerek pullanmaya sebep olabilir. Cilt nemi sağlıklı bir vücut için dengede tutulması gereken bir unsurdur. Cildin nemini kaybetmesi birçok nedenle olmaktadır. Hava koşullarına bağlı olduğu gibi kullanılan şampuan, sabun gibi temizlik ürünleri de cilt nemine etki etmektedir. Vücut su dengesindeki değişimler de cilt nemini etkilemektedir. Cildin nemli kalması için sıvı tüketimine önem verilmelidir. Fazla sıcak ve fazla soğuk havalar da cildin kurumasına neden olabilmektedir.

Cilt Nemi Nasıl Korunur?

Cildin nemini koruması için eczaneler ve kozmetik ürünler satan marketlerde bulabileceğiniz özel kremler kullanılabilir. Ayrıca sıvı tüketimi konusunda gösterilen hassasiyet ile de cildin nemini korumasına yardımcı olacaktır. Evinizde de yapabileceğiniz kremler sayesinde cilt nemi korunabilir. Nem kaybını önleyerek cildin kurumasının önüne geçebilirsiniz.

Aşırı sıcak su ile temizlik yapmaktan kaçınmalı ve direk güneş ışıklarına maruz kalmamalısınız. İlerleyen yaşla da cilt nem oranı değişebilmektedir. Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar cilt nemine olumsuz etki etmektedir. Beslenme düzeni sayesinde cilt nemi korunabilir. Uzmanlar cildinizin nem ihtiyacını karşılayacak sağlıklı yağlarla yapılmış yemekler tüketmenizi tavsiye etmektedir.

Cilt Nemi Nasıl Dengelenebilir?

Cilt sağlığı insan sağlığını doğrudan etkileyen bir unsurdur. Cilt sağlığını korumak için onu aşırı sıcak ve soğuktan korumak gerekmektedir. Cildin nemi dengede tutulmalı ve bu konuda dikkatli olunmalıdır. Salatalık büyük oranda su içeren bir sebzedir. Cilt nemi için gereken su salatalık konularak sağlanabilir. Çeşitli kremler kullanılarak besleyici yağlar yardımıyla cilt sağlığı ve nem dengesi korunabilir. Cilde su kaybettirecek zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Dengeli beslenilmeli ve düzenli spor yapılmalıdır. Vücut ağırlığına oranla önerilen miktarda sıvı tüketimi yapılmalıdır. Aşırı sıcak havalarda da terleme göz önünde bulundurularak kaybedilen su içecekler ile geri kazanılmalıdır. Düzenli uyku da cilt nemi dengesine yardımcı olacaktır. İnsan sağlığı bir bütündür ve bir bütün olarak korunmalıdır. Sağlıksız alışkanlıklardan uzaklaşmak sayesinde cilt sağlığı korunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir