Cilt Bakımında Üzüm Nasıl Kullanılır?

Cilt genellikle başkalarına verdiğimiz ilk izlenim gibidir, bu da onun sağlıklı veya canlanmış görünmesini sağlayabilir. Neyse ki, daha genç bir cilt için üzüm kullanmanın ve yüzünüzü uzun süre taze tutmanın yolları vardır.

Zamanla cilt canlılığını ve elastikiyetini kaybeder,  kırışıklıklar, lekeler ve diğer lekeler yüzün daha yaşlı görünmesine neden olur. Buna yetersiz beslenme, nem eksikliği veya aşırı UV ışınlarına maruz kalma da eklendiğinde durum daha da kötüleşir. Neyse ki cildinizi genç tutmaya çalışabileceğiniz doğal maddeler vardır. Bunlardan biri de üzümlerdir.

Üzüm , elastin ve kolajenin parçalanmasını önleyen güçlü antioksidanlar içerir. Ayrıca ölü hücreleri ortadan kaldırabilir ve erken yaşlanmayı yavaşlatabilir.

Üzümler ayrıca sitrik asit, tartarik asit ve malik asit gibi organik asitler açısından da zengindir. Ayrıca üzümler, A, B1, B2, B3, C ve K vitaminlerinin yanı sıra çinko, bakır, fosfor, magnezyum ve potasyum gibi mineraller sağlar. Bu yüzden bu lezzetli meyve görünüşümüzü yönetmemizde bize çok yardımcı oluyor.

Maskeler ve yüz bakımları sayesinde üzümün tüm faydalarından yararlanabiliyoruz. Güzel yüzünüzü ve genç cildinizi eski haline getirmek için üzüm maskesi yapabilirsiniz.

Bir kaseye 15 üzüm koyun ve ezin. Daha sonra homojen ve çok kalın olmayan bir karışım elde edene kadar su ekleyin. Aynı miktarda üzümleri bir kasede ezip buzdolabında 30 dakika bekletebilirsiniz. Şimdi yüzünüzü yıkayın ve yukarıdaki tarifi cildiniz için kullanın. Maskeyi 20 dakika açık bırakın, ardından suyla iyice durulayın. Yıkadıktan sonra cildinizi nemlendirin.

Üzüm ile genç bir cilde kavuşmanın bir başka yolu da üzümlü smoothie kullanmaktır. Bu tarifi hazırlamak için 2 yemek kaşığı üzüm suyu, 2 tatlı kaşığı tatlı badem ve 1 yemek kaşığı yulaf unu öğütmeniz gerekiyor. Ardından bu karışımı yüzünüze ve boynunuza uygulayın ve 15 dakika bekletin. Zamanı geldiğinde ılık suyla iyice durulayın ve bir havluyla hafifçe kurulayın.

Göz çevresindeki ince çizgileri düzeltmek için üzüm kullanabiliriz. Çekirdekli veya çekirdeksiz iki adet E vitamini kapsülü ve iki yeşil üzüm hazırlamanız yeterlidir. Önce üzümleri ezin ve ardından E vitamini kapsülleri ekleyin. Akşam yatmadan önce bu karışımı göz çevresine sürün. Ertesi sabah uyanın, suyla durulayın ve nemlendirin.

Üzüm Çekirdeği Yağı

20 üzümün çekirdeğini ezerseniz, C, D ve E vitaminleri açısından zengin bir yağ elde edebilirsiniz. Bu yağ, beta-karoten , linoleik asit, omega-3 ve omega-6 içerir. Tüm bu bileşenlerden dolayı üzüm tohumları, cildi sıkılaştırma ve genç cildi korumada idealdir.

Tonik

Cildinizi elastik, beslemeli ve yaşlanma belirtilerini önlemek için üzümden yüz toniği yapabilirsiniz. Bu toneri yapmak için 15 üzüm ezin ve suyunu bir kaseye koyun. Bu suyu pamuklu bir bezle nemlendirin ve nazikçe yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 10 dakika bekletin ve suyla durulayın.

Dudak Kremi

Bir üzümün kabuğunu alın ve etini dudaklarınıza sürün. Bunu yaparsanız, hemen neme maruz kalırsınız. Bunu yüzünüzde ve boynunuzda da kullanabilirsiniz. Gözlerinize, ağzınıza, alnınıza ve boynunuza sürün. 20 dakika beklettikten sonra durulayın.

Parlak bir cilde sahip olmak için cilt bakımına her gün zaman ayırmanız gerekir. Bu yöntemler etkili, basit ve ucuzdur. En iyi sonuçlar için haftada bir kez uygulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir