Burun Siyah Noktaları Nasıl Geçer?

Siyah noktalar;  kadını ve erkeği toplumun bütün fertlerini rahatsız eden, kir ve yağlar tarafından tıkanmış gözeneklere verilen addır. Burun siyah noktaları nasıl geçer?Sorusu; haliyle siyah noktalarla mücadele edilmesi, bakımından son derece önemli olan konulardan birisi haline gelmiştir. Tıkanıklık hallerinin oksijene mârus kalması ile noktalar siyah hale dönüşmektedir. Açık komedona denilen, içinde yağ ve kirli tabakanın sıkıldıkça dışarıya çıkarılması işlemi;  Sonrasında daha çabuk kir ve yağ tabakasının birikmesine neden olmaktadır. Siyah noktalar, yağ, ölü deri ve kir birikiminden oluşmakta; ayrıca bir dizi oluşum nedenlerine de kaynaklık etmektedir.

Burun siyah noktaları hormonal bir hastalıktan oluşabileceği gibi yanlış tercih edilen kozmetik ürünleri ile de kendini gösterebilmektedir. Burun siyah noktalarından kurtulmanın çok sayıda yol ve yöntemleri bulunmaktadır. Banlardan bazıları şunlardır:Öncelikle burun siyah noktaları sıkılmamalı, daha fazla siyah nokta ve yağ birikiminin oluşmasına davetiye çıkarılmamalıdır. Burun bantlarının uygulanamsı kısa süreliğine avantajlar sağlasa da uzun vadede pek önerilmeyen bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Burun Siyah Nokta Tedavisi /Neler Yapılmalı?

  • Burun siyah noktaları nasıl geçer? Burun siyah noktalarının neden kaynaklandığını ve kökenini araştırmak için dermatologa başvurulmalı, hastalığın temelinde nelerin gizlendiği hızlıca açığa çıkarılmalıdır.Sağlığın genel reçetesi halini alan temizlik uygulamaları ivedilikle takip edilmeli süreç koordine altına alınarak dikkati bir yol izlenmelidir. Bu sebeple doğru ve kaliteli tonik ve jeller cilt yapısına göre uygulanmalı; dezenfekte sürecinin her aşaması ivedilikle takip edilmelidir.
  • Burun siyah noktaları kir ve yağ oluşumunu giderek hızlandırdığı için yüz cildi muhakkak duru su ile her gün yıkanmalıdır. Sağlıklı olmak için önlemler almak; burun gibi göze çarpan bir organın temizlinin takipçisi olmak en başta siyah noktalardan şikâyet edenler için büyük kolaylıklar sağalacaktır. Siyah noktaların kişinin psikolojisini bozacak düzeye kadar gelmesi hem uzmanlarca hem hasta için istenilmeyen bir durumdur.
  • Bu durumun giderek gelişim göstermesini ve çoğalmasını istemiyorsanız muhakkak klinik doktorlarından yardım istemelisiniz. Her aşaması temizlik ve dezenfekte işlemleri olan;  losyon ve tonik dezenfektanları ile çözüm yöntemi geliştiren bu uygulama aşaması, hastanın daha çok çaba göstermesini gerekli kılmaktadır. Hasta bu süreçte yağlı besinler yemekten kaçınmalı özellikle çerez, kızartma, fast food vb. Yağ oranı yüksek besinler tercih etmemelidir.
  • Burun siyah noktaları nasıl geçer? Burun siyah noktaları bu kapsamda geniş temizlik tedbirleri, sağlıklı beslenme ve doğru burun aparatları sayesinde tedavi edilmekte, hasta kendine dönerek sosyal hayata daha sık katılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir