Boya Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Kişisel bakım adımlarında, özellikle kadınlar için saçlar önemli bir yere sahiptir. Saçların modeli kadar, saç rengi de görselliği etkileyen hoş detaylardan biridir. Saç rengi seçiminde, kişinin ten rengi önemli detaylardan birini oluşturur. Ayrıca saç rengi kadar, doğru saç boyası tercihi de oldukça önemlidir. Günümüzde artık kimyasal ürünlerin verdiği zararlar yönünde farkındalık artmıştır. Bu yüzden herkesi bitkisel boya seçimi yapmaya çalışır. Piyasada her ne kadar kimyasal ürünler bulunsa da tabii ki bitkisel boya ürünleri üreten firmalar da mevcuttur. Boya seçimi nasıl yapılmalı adımında, saç rengini belirledikten sonra; saçlarınızı yıpratmayan kimyasal madde içermeyen ya da daha az kimyasal içerikli bitkisel boyaları tercih etmenizi önerebiliriz. Böylece saçlarınızın yıpranma oranı daha aza indirgenecektir. Parapen, silikon, alkol vb. kimyasal maddeler, saçların sağlıklı olmasını engelleyen etkenlerdir. Ayrıca kişisel sağlığınızı da olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle daha bitkisel içerikli boyaları tercih etmenizi önerebiliriz.

Saç Boya Seçimi Nasıl Yapılır?

Saç boyası seçimi, saç rengi kadar önemli bir adımı oluşturur. Özellikle saçlarınızı sürekli boyamak zorunda kalıyorsanız, bitkisel içerikli ürünleri tercih etmenizi öneriyoruz. Bitkisel ürünlerin fiyatları diğerlerine göre daha yüksek olabilir, fakat daha sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar. Ayrıca unutmamak gerekir ki, organik ürün olarak piyasada bulunan her ürüne inanmamanız gerekir. Çünkü organik ile bitkisel içerik tamamen farklı işlem akışına sahiptir.

Organik olabilmesi için, içeriğinde her ürünün organik tarım şartlarında üretilmiş olması gerekir. Buna ulaşabilmek ise günümüz şartlarında oldukça zordur. Bu yüzden, boya seçimi nasıl yapılmalı adımında, bitkisel içerikli boya tercihi yapmaya özen gösterebiliriz.

Boya seçimi ve yaparken nelere dikkat edilmeli, adımları şöyle:

  • Öncelikle saç renginizi, ten renginize uyum sağlayan bir renk doğrultusunda tercih edebilirsiniz. Böylece uyumlu ve hoş bir görünüme sahip olabilirsiniz.
  • Saç renginizi belirledikten sonra, saç boya markası tercihinizi; kimyasal içerikli markalar yerine bitkisel içerikli ürünlerden yana kullanmanız önerilir.
  • Boya içeriğinde; Amonyak, paraben, silikon gibi kimyasal içerikli boyaları kullanmanız önerilmez. İlgili maddeler saçları yıpratır, saçların onarılmasının aksine, sağlıklı yapısını bozar ve aynı zamanda kişisel sağlığınıza dazarar verir.
  • Daha önce kullanmadığınız saç boyaları için, içeriğinde bulunan alerji testlerini uygulamanız önerilir.

Boya seçimi nasıl yapılmalı adımında dikkat edilmesi önerilen en önemli nokta, boyanın kaliteli ve bitkisel içerikli bir marka olmasıdır. Boya markanın bilinirliğinden çok içeriğine dikkat etmeniz önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir