Bıyık Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Kişisel bakım adımlarında, erkekler için; saç bakımı ve sakal-bıyık bakımı öne çıkar. Genel görünümde önemli bir etken olan sakal ve bıyık bakımı bu nedenle önemlidir. Gür sakal ya da bıyıklara sahip olanlar içinse, daha dikkat edilesi bir durum diyebiliriz. Peki bıyık bakımı nasıl yapılmalı ya da nelere dikkat edilmesi gerekir. Bunun için genel bir öneri olsa da tabii ki kişiden kişiye değişebilir. Tarz ve imaj imgesi olarak günümüze yansıyan bıyıklar ya da sakallar, kişilere göre farklı görsele sahiptir. Bu nedenle de farklı bakım planları uygulanması gerekebilir. Saçlarınıza uyguladığınız gerekli özeni, bıyıklarınıza da uyguladığınız takdirde, daha dikkat çekici bir görünüşe sahip olabilirsiniz.

Bıyık Bakımı Nasıl Yapılması Gerekenler Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bıyıklarınızın modeli ya da tarzı nasıl olursa olsun, gerekli bakımı uygulamadığınız sürece hoş bir görünüşe sahip olmayabilir. Bu nedenle düzenli bakım adımlarını uygulamanızı tavsiye edebiliriz. Böylece yansıtmak istediğiniz tarzınız ile dikkat çekebilirsiniz.

Bıyık bakımı nasıl yapılmalı, uygulanması önerilen adımlar şöyle:

  • Badem yağı, kişisel bakımın her alanında etkili bir yardımcıdır. Daha parlak ve sağlıklı bıyıklara sahip olmak için, badem yağı ile sakal ve bıyıklarınızı besleyebilirsiniz. Haftada en az bir defa, banyodan sonra yapacağınız sakal ve bıyığınıza badem yağı sürerek masaj yapabilirsiniz. Böylece güçlü ve parlak bıyıklara sahip olabilirsiniz.
  • Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise; saçlarınızı yıkadığınız şampuanla, sakal ve bıyığınızı yıkamayın. Şampuanların içinde bulunan yağ arındırıcı özelliği bulunur. Bu nedenle, cildinize sürdüğünüzde cildinizin hızla kurumasına ve özellikle tıraş olurken daha yoğun tahriş olmasına sebep olur. Akabinde ise kuruyan cildinizde özelliğiniz varsa kepeklenme oluşur, kepekler kaşınma ile beraber deriniz tahriş olacak ve sakalınıza ve bıyığınızda azalmalar görülecektir. Bu nedenle şampuan ile yıkamanız önerilmez.
  • Sakal ve bıyıklarda, kepek oluşumunun bir diğer nedeni ise vücudun susuz kalmasıdır. Bu nedenle, gün içerisinde yeterli su tüketerek cildinizin nem dengesini koruyabilirsiniz. 
  • Yeterli su tüketilmediği takdirde, cilt kurur. Kuruyan cilt ise pul olarak dökülür. Bununla beraber, sakal ve bıyığınızı yıkarken yüzeysel uygulamalar yapılması önerilmez. Özellikle bıyıklarınızın köklerine kadar su gitmesini sağlamalısınız. Bundan dolayı, sakallarınızı ve bıyıklarınızı, dairesel hareketlerle devamlı olarak masaj yapıp ardından yıkayabilir ve köklerinin su almasını ve nefes almasını sağlayabilirsiniz.
  • Bıyık bakımı nasıl yapılmalı, bıyıklarınızın bakımlı görünmesini sağlamak için ayrıca şekline de özen göstermeniz gerekir. Hızla uzayan bıyıklarınızı, gün aşırı kontrol etmeniz önemlidir. Her gün bıyıklarınızı, bıyık tarağı ile taramanız önerilir.
  • Dudağınızın üst tarafına kadar uzayan bıyıklarınızı kesmeniz sağlık açısından da önemlidir. Bıyık makası ile düzeltebilirsiniz. Bıyığın üst tarafında bulunan, dik ve tek tük kıllar ortaya çıkabilir. Bu durumda, bunları sürekli kısaltarak istediğiniz şekle sokmanız mümkündür.
  • Aynı zamanda bakımlı sakalara sahip olmak içinde, özellikle yanaklarda ve alt dudak çevresinde oluşan tüylenmelere dikkat edebilirsiniz. Orantısız uzamalara yol açmamak için, kısa aralıklar ile sakallarınızın şeklini toparlamanız önerilir.

Bıyık bakımı nasıl yapılmalı adımlarını uygulayarak, daha sağlıklı ve parlak bıyıklara sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir