Ayva Tüyü Nedir, Alınmalı Mıdır?

Ayva tüyü dudak üstü ve yüz bölgesinde bulunan tüylerdir. Bu tüyler dışarıdan bakıldığında çok fazla belli olmayan tüylerdir. Bu tüyler bazen farklı nedenlerden dolayı kalın ve siyah hale gelebilir. Bu durumda da insanlar ayva tüylerinden kurtulmak isteyebilir. Bu nedenler ırksal, hormonal, dışarıdan yapılmış yanlış müdahaleler gibi nedenler de olabilir. Bu durum vücudun farklı bölgelerinde de yaşanıyor olsa da en çok rahatsızlık veren bölgeler yüz ve dudak üstü bölgeleridir. Bunun nedeni de en çok göz göze çarpan bölgelerde olmalarıdır. Peki “ Ayva tüyü nedir, alınmalı mıdır? “ sorusu nasıl cevaplanabilir?

Ayva Tüyü Alınmalı Mıdır?

Tüy almak için genellikle;

  • sir ağda,
  • bant ağda,
  • cımbızlama yöntemi,
  • ameliyat eldiveni ile alma yöntemi,
  • limon, şeker, su karışımı gibi karışımlarla tüy alma yöntemleri kullanılır.

Fakat bu yöntemler kalıcı çözüm sağlamaz. Maksimum bir ay gibi bir süreliğine tüylerin yok olmasını sağlasa da bir ayın sonunda tüyler tekrar eski boyutuna dönmüş olur. Aynı zamanda bu yöntemler ciltte kıl kökü tahribatı, sivilcelenme, lekelenme, ışığa hassasiyetin artması gibi sorunlara da neden olur. Bu nedenle “ Ayva tüyü nedir, alınmalı mıdır?“ kişiden kişiye göre değişir.

Bu sorunlara kesin ve kalıcı bir çözüm olarak lazer epilasyon yöntemi uygulanabilir. Bu yöntem hem acısız hem de kalıcı çözüm sunan bir yöntemdir.

Lazer Epilasyon ile Ayva Tüylerinden Kurtulma

Lazer epilasyon son yıllarda oldukça ilgi görmektedir. Lazer cihazından üretilen ışınlar cilde uygulanır. Bu ışınlar kıl kökünde ısıya dönüşür ve kıl kökünü yakar. Böylelikle o bölgede bir daha tüylenme olmaz. Lazer epilasyon kullanan kadınlar kesin ve kalıcı bir şekilde tüylerinden kurtulur.

Lazer epilasyon teknolojisi yıl geçtikte gelişmiştir. Eski dönemlerde lazer epilasyon yöntemini kullanan kadınlar ısıdan şikayet ediyordu. Fakat artık diod lazerlerle bu başlık ile epilasyon yapmak mümkündür. Peki buz başlıklar ne işe yarar? Bu başlık sayesinde yanma ve acı hissedilmez. Böylelikle daha acısız ve başarılı bir işlem gerçeklemiş olur. Yani “ Ayva tüyleri nedir, alınmalı mıdır?“ sorusunun cevabı; genellikle yüz ve dudak üstü bölgesinde oluşan bu küçük tüylerin alınacaksa bile lazer epilasyon ile alınmasının daha sağlıklı olacağıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir