Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak bakımı nasıl yapılır? Ayaklarımız özellikle de kış mevsimi boyunca sürekli giyilen kalın çoraplara ve kalın botlara maruz kaldığı için gün boyunca havasız kalabiliyorlar. Hava alamayan ayaklarda ise mantar gibi bazı kötü hastalıklar gelişebiliyor ve bu hastalıklar ayak kokularına, topuklarda çatlamalara neden olabiliyor. Ayakları pürüzsüz ve sağlıklı hale getirmek için de mutlaka düzenli olarak bakım yapmak gerekmektedir. Üstelik bu bakım evdeki imkânlar çerçevesinde de yapılabilir.

Ayak bakımı nasıl yapılır? Baktığımızda yaz mevsimi geldiğinde insanların, ayak bakımlarına daha çok vakit ayırdığını görmekteyiz. Çünkü terlik, sandalet ve diğer açık ayakkabılar, bu mevsimde olmazsa olmazlardandır. Bakımsız olan ayaklar ise estetik olarak hoş görünmemekte ve hatta rahatsız eden bir görüntü vermektedir. Bunun aksine bakımlı olan ayaklar ise harika bir görünüm yaratmaktadır. Bunun için kuaförde zaman kaybetmek istemezseniz evde yapılabilecek pedikür işlemleri ile ayaklarınızın oldukça bakımlı olmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik hem daha düşük bütçeli ve daha hijyenik şartların yakalanacağı da bir gerçektir. Evde ayak bakımı yapmak isteyenler için işte püf noktaları…

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde ayak bakımı nasıl yapılır? Evde ayak bakımı yapmak, son dönemlerde kişisel gelişim ve kişisel bakım önerilerinin artması ile birlikte oldukça sık tercih edilen bir durum olmaktadır. Buna göre evde kendi imkânlarınız dahilinde ayaklarınıza yapacağınız bakım ile ilgili püf noktaları şu şekilde sıralanabilir:

1.Öncelikle bir kova içerisini sıcak su ile doldurunuz. Bu sıcak suyun içine yaklaşık 3-4 yemek kaşığı kadar karbonat ilave edin. Ayaklarınızı 20 dakika hazırlamış olduğunuz bu sıcak suyun içinde bekletip etlerinizin yumuşamasını sağlayınız.

2.Ayaklarınızın her bölgesini bir havlu yardımı ile kurulayınız. Tırnaklarınızı da ardından istediğiniz boyutta kesiniz. Tırnaklarınızı kestikten sonra da pedikür makası yardımıyla tırnak kenarınızda oluşan etleri kesiniz.

3.Tırnaklarınızdaki katikülleri küçük tahta parçası yardımı ile itebilirsiniz.

4.Ayak topuklarınızı kullanacağınız topuk taşları yardımı ile ölü derilerden arındırınız.

5.Son olarak oje sürmek seçiminizi yapabilirsiniz. İşte evde pedikür işlemi bu kadar kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? Evde Tırnak Bakımı İçin Püf Noktaları…

Evde ayak bakımı nasıl yapılır? Evde tırnak bakımı için püf noktaları nelerdir? Bu sorulara yazımızın bu kısmında cevap vereceğiz. Evde çok basit imkânlar çerçevesinde ayak bakımınızı tamamlayabilir ve ardından artık tırnak bakımınıza geçebilirsiniz. Bu noktada tırnaklarınızın bakımını yapabilmeniz için takip etmenizi önerdiğimiz adımları 4 madde altında bir araya getirdik ve tırnak bakımı için püf noktaları şu şekilde sıralandı:

1.Her duşa girdiğinizde kesinlikle ponza taşını ayak topuklarınıza sürmeli ve ayaklarınızdaki ölü derilerin atılmasını sağlamalısınız. Bu ponza taşı işlemini kibarca uygulamak, deride aşınmalar oluşmasına engel olacaktır. Topuğunuzdaki çatlaklarla oynamamaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca ayaklarınızdaki ölmüş derileri soymaya çalışmamalısınız.

2. Evde ayak bakımı nasıl yapılır? Evde tırnak bakımı için püf noktaları için bir diğer madde şu şekildedir: Gün içerisinde genelde bir koşuşturmaca içindeyseniz bu durumda her gün aynı ayakkabıyı giyinmemeniz gerekir. Ayakkabılarınızın ayrıca uygun bir alanda havalanmasını sağlamalısınız. Ayaklarınız için pamuklu olan çoraplar tercih etmeniz önerilir. Gün içinde terleyip duran ayaklar hava alamayınca bakterilerin oluşmasına ve farklı farklı tırnak hastalıklarının meydana gelmesine sebep olabilir. Bu sebeple ayağınız için seçeceğiniz ayakkabının hava alan bir ayakkabı olması, ayaklarınızın çok terlememesini ve bakteriler ile kötü kokuların oluşmamasını sağlayacaktır.

3.15 günde bir aralıkla peeling yapabilirsiniz. Peeling, ölü derileri ciltten arındıracak ve yepyeni hücrelerin oluşumunu sağlayacaktır.

4.Tırnak etlerinizi çok gerekmediği takdirde kesmemeye çalışınız. Aksi takdirde açık yaraların ya da iltihapların oluşumuna sebep olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir