Antibakteriyel Sabunlar Ne İşe Yarar?

Antibakteriyel sabunlar insan vücudunda bulunan bakterileri öldürmek amacıyla kullanılmaktadır. İçeriğinde brçoki kimyasal madde bulunmamaktadır. Antibakteriyel sabunlar genellikle bazı katkı maddeleri içerir bunun beraberinde triklosan maddesi de bulunmaktadır.Antibakteriyel özelliği ile sunulan pek çok marka sabun günümüzde akademisyenler ile Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve ilaç dairesi tarafından tartışılmaktadır. Antibakteriyel sabunlar ve diğer ürünler genellikle hastane ve sağlık ortamlarında tercih edilen temizlik ürünleri olmaktadır. Antibakteriyel ürünler 1990 senesinden itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Bahsedilenler doğrultusunda antibakteriyel sabunlar ne işe yarar? Sorusuna cevap olarak özetle antibakteriyel sabunlar elimizde ve vücudumuzda bulunan bakteri ve mikropların yok olmasında oldukça etkili bir maddedir.

Sabun içerisinde bulunan triklosan ve triklokarbançok yaygın bir şekilde bulunur. Beraberinde ise benzalkonyum klorür ve benzetonyum klorür içerir.

Antibakteriyel Sabunun Faydaları

Herhangi bir hastalık konusu söz konusu olduğu takdirde antibakteriyel sabun ve jellere olan ilgi artış göstermiştir. Bu tür ürünler üretiliyor ancak gerçekten bu ürünler hastalıklardan koruyor mu? Gibi sorular ortaya çıkıyor. Jel ve sabun ürünleri kozmetik kategorisinde yer alır. Ancak virüsü yok eder mi? Konusunda  tam bir denetleme söz konusu değildir. Antibakteriyel sabun ve jeller içerisinde alkol bulunur.  İçinde yer alan alkol sayesinde bakteriler ölür ve kısa çaplı da olsa bir temizlik ortamı oluşur.

Antibakteriyel Sabun Zararlı Mıdır?

Antibakteriyel sabunlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda Amerika Birleşik Devletleri sabun ve jellerinin satışını yasaklanmıştır. FDA Direktörü olan Janet tarafından yapılan açıklama sonucunda antibakteriyel temizlik ürünlerinin zararlı olduğu belirtilmiştir. Bunun beraberinde antibakteriyel sabunların aslında normal sabunlar ile aynı olduğunu belirtmektedir. Ürünlerin içerisinde bulunan maddeler temizlik gibi faydaların aksine daha çok zararlı olduğu söylenmektedir.

Üstelik bu zararlı kimyasal maddeler sadece sabunlar da değil birçok temizlik malzemesi içinde de bulunuyor. Özellikle Corona virüsünün ortaya çıkması ile birlikte tercih edilen antibakteriyel sabunlar ve diğer temizlik ürünlerinde bakteri ve virüslere karşı etkili olan antiseptik özellikler bulunmaktadır. Bu maddeler vücutta bulunan hormonların yapısı üzerinde etkili olmaktadır. Bu madde sadece sabunda değil deterjanlar, diş macunları, deodorantlar maddelerde bulunmaktadır. Uzun süre kullanılan bu ürünler sonucunda çeşitli kanser türleri ve karaciğer rahatsızlıkları oluşmaktadır. Cilt üzerinde kullanılan sabunlar aynı zamanda egzama gibi durumlara da yol açmaktadır.

Antibakteriyal Sabun Kullanımı

Antibakteriyel sabunlar içerisinde kanserojen maddeler bulunur. Bu maddeler vücudumuzdaki dengeyi bozabilecek güçtedir. Ondan dolayı antibakteriyel sabun alırken bu kanserojen maddelerin bulunmadığından emin olması gerekiyor. Kanserojen madde bulunan ürünler kanserin yanı sıra kas faaliyetlerini de oldukça olumsuz etkiliyor. Antibakteriyel sabunlar Eğer güvenilir bir firma bir tarafından üretildiyse ve içerisinde kanserojen madde bulunmuyor ise sağlıklı bir şekilde kullanılabilir.  Doğru bir şekilde kullanılan sabunlar sayesinde mikrop yok olur. Elleri 20 saniye boyunca yıkamak yeterli olacaktır. Yani antibakteriyel sabunlar ne işe yarar?sorusu kapsamında eğer alınan sabunlar kaliteli ise iyi bir şekilde temizlik sunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir