Aloe Vera’nın Cilde Faydaları

Tıbbi bir bitki olarak kullanılan Aloe Vera birçok konuda insan vücuduna ve cildine fayda sağlamaktadır. Adeta bir ecza dolabı niteliğinde olan Aloe Vera’nın Cilde Faydaları hakkında neler biliyorsunuz? Günümüzde her derde deva niteliğinde kullanılan bu bitkinin içerisinde bulunan akışkan jel içerisinde, B1, B2, B3 ve B6 başta olmak üzere birçok vitamini, kalsiyum, demir ve potasyum gibi minerali barındırmaktadır. Aynı zamanda insan vücuduna faydası olan 18 farklı aminoasiti de içeriğinde barındırmaktadır. Hal böyleyken evlerinizde Aloe Vera beslemek, ya da jel ve kremlerini bulundurmak oldukça faydalı olacaktır. Ciltte yarattığı mucizevi etkileri ile günümüzde popülerliğini oldukça koruyan Aloe Vera’nın cilde faydaları içeriğini sizler için biraz daha açtık.

Aloe Vera’nın Cilde Faydaları

Çok çeşitli alanlarda, yardımımıza koşan Aloe Vera bitkisinin faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Yüzde oluşan sivilce ve siyah nokta tedavisinde doğal yöntem olarak kullanılabilmektedir.
  • Vücutta oluşan tahriş olmuş kısımlara sürüldüğünde faydalı sonuçlar görebilmektesiniz.
  • İçeriği bakımından nemlendirici özelliği de bulunan bu bitkiyi ayak ve ellerinizi nemlendirmek için de kullanabilirsiniz. Özellikle kuru ciltleri nemlendirmesi bakımından etkilidir.
  • Bir deri rahatsızlığı olan Egzama için de yine Aloe Vera kullanılmaktadır.
  • Antivirüs etkisiyle uçuk gibi ağız ve ya vücut yaraları için kullanıldığında kısa sürede olumlu sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.
  • Derideki toksinlerin atılmasını sağlarken aynı zamanda içerisinde bulunan çeşitli aminoasitler sayesinde derinin beslenmesini ve yeni hücre yapımını kolaylaştırır.
  • Temizlik açısından da oldukça etkileyici bir bitki olduğundan, ölü hücreleri yok ederek, gözeneklerde oluşan bakterileri ve pislikleri başarılı bir şekilde temizler.
  • Yaş ilerlemesi ile oluşan kırışıklıklar için etkili bir yöntem olarak da kullanılmaktadır. Aynı zamanda cildin iyileşme hızını da arttırmayı sağlamaktadır.
  • Saç derisine sirke ile karıştırılıp masaj yapıldığında ise saç köklerini ve saç derisini nemlendirerek daha güçlü hale getirir. Böylelikle saç dökülmesi de önlenebilmektedir.

Aloe Vera’nın cilde faydaları göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Yukarıda listelemiş olduğumuz faydaları dışında aynı zamanda ciltteki iltihaplanmalar içinde kullanılmakta ve cildi güçlendirmektedir. Kabızlık ve selüloit gibi rahatsızlıkları çözmek içinde oldukça tercih edilen bir bitkidir.

Tüm bu faydaları göz önünde bulundurulduğunda Aloe Vera, insan sağlığı açısından oldukça önemli bir bitkidir diyebiliriz. Yukarıda örnek olarak verilen problemlerden herhangi birine sahipseniz, bu yöntemleri kullanarak problemlerinizi en sağlıklı yoldan çözüme ulaştırabilirsiniz. Aynı zamanda kimyasal silahlardan da bu şekilde korunarak, doğallığınızı devam ettirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir