Ağız Kokusunu Gidermek İçin Öneriler

Ağız kokusu, ağızda bakteri üremesi, tükürükteki değişiklikler veya altta yatan bir hastalıktan kaynaklanabilir. Ağız kokusu her yerde çok yaygın bir sorundur.

Ağız kokusunu tedavi etmek için şu anda birçok diş macunu ve ağız çalkalama suyu türü bulunmaktadır, ancak doğal ilaçlar da mevcuttur.

Ağız kokusu vakalarının yüzden doksanından fazlası ağızda meydana gelir. Kötü diş hijyeni, dil, diş etleri ve dişlerdeki bakterilerin çoğalmasına ve bu soruna neden olur. Bununla birlikte, bazı durumlarda ağız kokusu, altta yatan bir sağlık sorunundan kaynaklanabilir.

Örneğin, asit reflüsü, sindirim sorunları ve karaciğer hastalığı olan kişilerde ağız kokusu yaygındır. Aynı zamanda şeker hastalığı ve böbrek yetmezliği olan kişileri de etkiler. Bu durumda diş fırçası ve gargara ile bile etkisiz hale getirmek zordur. Bu nedenle, bu sorunu kontrol etmek için altta yatan neden tedavi edilmelidir.

Ağız kokusunu tedavi etmek için ilaçlar, bakteri üremesini engellemeye ve bakteri plağı oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle ağız kokusu sorunları ile başa çıkmak için iyi bir seçenektir.

Bazı besinleri tüketmek de ağız kokusunun giderilmesinde size yardımcı olabilir.

Maydanoz

Maydanoz, ağız kokusunu tedavi etmek için geleneksel tıpta kullanılan en yaygın tedavilerden biridir. Ağız kokusu için çözüm yöntemlerinden biri maydanozdur. Bu bitki, bazı yiyeceklerin bıraktığı kokuları etkisiz hale getirmeye yardımcı olan taze bir kokuya sahiptir. Ayrıca klorofilin katkısı bakteri üremesini engeller ve tükürüğün doğal pH’ını korur. Taze maydanoz yapraklarını alın ve her yemekten sonra çiğneyin. Dilerseniz bu bitkiden çay yapıp gargara olarak kullanabilirsiniz.

Yeşil Çay

Araştırmalar, yeşil çayın ağız kokusunun tedavisine yardımcı olabilecek dezenfekte edici ve koku giderici özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Bu nedenle gün boyu yeşil çay içmek ağzınızı ferahlatacaktır.

Kekik, ağız ülserlerini ve enfeksiyonları önler ve ferah bir nefes sağlar. Kekik çayı, ağız kokusuyla mücadeleye iyi bir alternatiftir. Bu, özellikle ülser gibi aslında enfeksiyon riski taşıyan kişiler için önerilir. Bunun nedeni, kekiğin bileşenlerinin iyileşmeyi teşvik etmesi ve nefesini taze tutmasıdır.

Adaçayı

Çoğu durumda, tükürük salgısı üretimi, ağız kokusunu azaltırken adaçayı bazlı tedavilerle kontrol edilebilir. Ayrıca ağız kokusu ve sindirim sorunlarınız varsa adaçayı da yapabilirsiniz. Bu bitki tükürük salgısını düzenler, dişlerde ve diş etlerinde bakteri üremesini yavaşlatır.  Adaçayı çaya dönüştürülebilir veya gargara olarak kullanılabilir.

Bu önerileri dikkate alarak ağız kokunuzu giderebilirsiniz. Eğer sorun hiçbir şekilde çözülemeyecek noktadaysa direkt olarak doktorunuzla görüşmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir