Ağız Kokusunu Giderme

Ağız kokusu düşünülenin aksine bir hastalık değildir. Çoğu insan, sabah uyandıklarında ve ya soğan sarımsak gibi yoğun kokuya sahip gıdalar tükettiklerinde ağızlarının koktuğunu hissederler. Doktorlara göre bu koku normal bir durum olarak belirtilmektedir. Fakat arkadaş ortamındayken, sevgilimiz ve ya eşimizin yanındayken, kısaca toplum içerisindeyken ağzımızın kokmasını istemeyiz. Bunun için çoğu zaman ağız kokusunu giderme yöntemlerine başvurmaktayız. Ağız kokusunu önlemeden önce hangi sebeplerden dolayı ağzımızın koktuğunu bilmemiz gerekmekte. Böylelikle bu konuda daha bilinçli ve kesin çözümlü sonuçlar elde edebiliriz..

Ağız Kokusunun Nedenleri

Ağız kokusunun pek çok farklı nedeni bulunmaktadır. Bunların geneli normal bir durumken bazı durumlarda hastalık belirtisi de olabilir. Bu süreçte sağlığınıza dikkat etmeniz ve ya şikayetiniz ciddi bir şekilde devam ediyorsa doktora gitmeniz önemlidir.  Ağız kokusuna sebep olan etkenler nelermiş birlikte görelim.

1.      Ağız Kuruluğu

Ağzımızın temizlenmesini ve nemli kalmasını sağlayan, ağzımızın içinde tiroit bezleri tarafından salgılanan salyalarımızdır. Bu salya eksikliğinde yanı ağzın kuru olduğu durumlarda kokuya neden olmaktadır. Bu tip ağız kokusu, sabah uyandığımız zaman hissedebileceğimiz bir durumdur. Özellikle ağzı açık bir şekilde uyuyan insanlarda gece boyu açık kalan ağız son derece susuz ve kuru kaldığından kokuya sebebiyet vermektedir.

2.      Diş Problemleri ve Hijyen Eksikliği

Dişlerinizi düzenli bir şekilde gün aşırı fırçalamadığınız sürece ve diş ipiyle temizlemediğinizde ağızda bakteri oluşumu görülür. Ağızda biriken bakteriler de hidrojen sülfür yayımı yaparak kötü kokuya neden olmaktadır. Ağız kokusunu giderme yöntemi olarak öncelikle diş sağlığına dikkat edilmelidir.

3.      Yemekler

Yenilen soğan ve sarımsak gibi kokulu besinler sindirimi yapıldıktan sonra içeriğindeki yağlar dolaşım sistemiyle ciğerlere taşındığından dolayı yaklaşık 72 saate kadar ağızda koku yapabilmektedir. Aynı zamanda yemek yedikten sonra diş aralarında kalan besin parçaları da ağız da kokuya sebep olabilir.

4.      Hastalıklar

Pek çok hastalık da ağız kokusuna sebep olabilmektedir. Bunlardan bazıları ise; metabolik rahatsızlıklar, böbrek hastalıkları, diyabet ve reflü, akciğer ve sinüste oluşan iltihaplar ağız kokusuna neden olan hastalıklardandır.

Yukarıda maddeler halinde belirtmiş olduğumuz faktörler ağız kokusu oluşmasının nedenleridir. Peki bu ağız kokusundan nasıl kurtulabiliriz, ağız kokusu için neler yapılabilir? Öğrenmek için yazımızın devamına bakabilirsiniz.

Ağız Kokusunu Giderme Yöntemleri

Ağız kokusunu giderme konusunda oldukça basit ve etkili yöntemler bulunmaktadır. Bunları düzenli bir şekilde yerine getirdiğiniz sürece ağız kokusu problemi ile karşılaşmanız, hastalık sebebi ile oluşanlar dışındaki tüm koku probleminizi çözebilmektedir. Ağız kokusunu gidermek için yapmanız gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Doğru bir şekilde ağız temizliğini tamamlayabilmek adına sadece dişlerinizi değil, dilinizi de fırçalamanız ağız kokusunu ciddi miktarda önlemekte ve ağız içinde oluşabilecek yara ve bakterileri de yok etmektedir. Bu işlem için özel olarak hazırlanmış dil fırçalarını da kullanabilirsiniz.
  • Bol su tüketimi vücudumuz için önemli olduğu kadar ağız sağlığı için de oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bildiğiniz üzere ağız kuruluğu da kokuya sebep olmaktaydı. Bunu önlemek için gün içerisinde ağzınızın kuru kalmaması yani bol bol su tüketmeniz önemli bir işlemdir.
  • Tarçın, ağız içinde oluşan bakteriler için güçlü bir silah olarak nitelendirilmektedir. Gün içinde tükettiğiniz içecek ve ya besinlerin içine tarçın ekleyerek ağız kokusunu önleyebilir aynı zamanda metabolizmanızı da olumlu yönde etkileyebilirsiniz.
  • Ağız kokusu giderme yöntemi olarak ağız için yapılmış özel nemlendiricilerden kullanabilirsiniz. Böylelikle ağızdaki kuruluk ve salya eksikliği de giderilmiş olur.
  • Kokulu bir yemek yedikten sonra ağzımıza sakız attığımızda kokunun gideceğini varsayarız fakat yapılan araştırmalara göre ağız kokusunu gidermekte etkili olan tek sakız içerisinde çinko bulunduran sakızlardır. 

Yukarıda sıralamış olduğumuz işlemleri doğru bir şekilde gerçekleştirdiğinizde ağız kokusu için yaşadığınız problemlerde ortadan kalkacaktır. Fakat tüm bunları yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da bulunmaktadır. Öncelikle kullanacağınız diş fırçasının sert olmaması gerekmektedir. Aksi halde diş eti rahatsızlıkları yaşayabilirsiniz. Kullandığınız diş macununu da seçerken içeriğindeki maddeleri incelemeniz ve o şekilde almanız önemlidir. Son olarak gün içinde gargara işlemi yapmanız da oldukça önemlidir. Bunu gerçekleştirirken ağzı sağlığına faydalı olduğunu düşündüğünüz maddeler ile gargara yapmanız ve ağzınızı iyi bir şekilde temizlemeniz önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir