Ağız Çalkalama Suyu Ne İşe Yarar?

Ağız ve diş sağlığı, genel sağlık ve kişisel bakım arasında da önemli bir yere sahiptir. Hijyen kuralları esasında olduğu gibi sağlık üzerinde de önemli etkileri vardır. Bu nedenle ağız ve diş temizliği düzenli olarak yapılması gerekir. Sağlıklı ağız ve dişlere sahip olmak için, doğru kuralları da esas almanız gerekir. Düzenli olarak diş temizliği bunların en başında gelir. Peki ağız çalkalama suyu ne işe yarar diye merak ediyorsanız, şöyle belirtmek gerekir ki; diş ipi ya da diş fırçasının ulaşamadığı noktaları ve ağzın genel hijyenini sağlar. Ağız ve diş sağlığınızı korumak için, tam teşekküllü bir ağız bakımı önerilir. Gerekli materyaller ise; diş fırçası, diş macunu, diş ipi ve ara yüz fırçası ile ağız bakım suyudur. Böylece ağız ve dişlerinizin, diş eti gibi her noktayı kontrol altına alabilirsiniz. Ama bu noktada kullanacağınız ürün özellikleri de önem teşkil eder.

Ağız Çalkalama Suyunun Faydaları

Günlük fırçaladığınız dişlerinizin, her noktasına diş fırçası ulaşamayabilir. Bu noktada ise ağız çalkalama suyu devreye girer ve her noktaya ulaşır.Ağız çalkalama suyu ne işe yarar; bakteri oluşumunu önler, ağız ve dişlerinizi koruma altına alır. Diş eti gibi problemlerde de diş doktorları ağız çalkalama suyunu önerirler. Ayrıca günlük ağız bakımı yaparken dikkat etmeniz gereken doğru adımları uygulamaktır.

Doğru ve düzenli kullanım; diş ve ağız yapısına uyumlu ürünler ve her gün yapmanız gerekir. Ayrıca yeterli sürede ağız çalkalama suyunun kullanılması önerilir. 30 saniye ile 1 dk. arası ağızda gargara yapılması önerilir. Aynı zamanda, tek başına bir işe yaramayacağını, diş fırçalama ve diğer yöntemler ile daha etkili olduğunu dikkate almanız gerekir.

Ağız çalkalama suyu ne işe yarar, faydaları şöyledir:

  • Diş fırçasının ulaşamadığı noktalara ulaşmak için kullandığınız diş ipi ve ara yüz fırçasının da ulaşamadığı noktalara ulaşır.
  • Bakteri oluşumunu engeller ve uzun bir süre ağız sağlığını koruma altına alır.
  • Ağız bakım suyunun başlıca kullanım amaçlarından biri de nefesi tazelemektir. Fakat, şiddetli ve kronik ağız kokusu sorunlarını giderilmesi adına, diş hekimine başvurmanız gerekebilir. Böylece uygun tedavi yöntemlerini değerlendirebilirsiniz.
  • Dişlerde bakteri plağına neden olan, nedenlerden ötürü zararlı asit bileşenlerine karşı korunmalı görevde olmalıyız. Böylece diş problemlerini önler.Ama tabii günlük olarak; diş fırçası ve diş ipi temizliği ile birliktekullanılması önerilir.
  • Diş eti problemlerinde ve tedavilerinde diş doktorları tarafından özel bazlı ağız bakım suları tavsiye edilir.

Fakat dikkate alınması gereken nokta; ağız bakım sularının ve çeşitlerinin, kişilerin ihtiyacına yönelik farklı kullanım alanına sahip olmasıdır. Diş bakteri plağı ya da diş çürüklerini önlemek adına veya diş eti gibi sorunlarda, diş doktoruna danışarak size uygun olan ağız çalkalama suyunu kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ağız çalkalama suyunun faydaları, çeşitlerine ve kişilere göre bu nedenle değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir